Gündem

TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi’ni başlattı!

Toplu Konut İdaresi(TOKİ) ‘nin “Her yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut” Projesi 12 Aralık’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla tanıtılmıştı.

TOKİ‘nin  “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut” projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destekleriyle başladı.

Yatay mimari anlayışla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun 2+1 ve 3+1 planında inşa edilecek 100 Bin Sosyal Konut için 16 Aralık 2019 -15 Ocak 2020 tarihleri arasında talepler toplanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tanıtım toplantısında: “Bizim kültürümüzün şehirlerinde zenginle fakir, ümmiyle alim, zahitle serkeş, patronla işçi aynı mahallede yanyana evlerde bir ses işitimi mesafede oturabilmektedir.” dedi.

BİLGİLENDİRME FORMU YAYINLANDI

Toplu Konut İdaresi web sitesinden yapılacak konutlar hakkında bilgilendirme formunu yayınladı. Bilgilendirme formunda TOKİ, “100 Bin Sosyal Konut” Projesi kapsamında inşa ettirilecek konutlar için, T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin Proje İlinde bulunan yetkili şubeleri aracılığı ile başvuruların kabul edileceğini açıkladı.

2+1 dairelerin başvuru bedelinin 500 TL, 3+1 dairelerin başvuru bedelinin ise bin TL olduğunu belirten TOKİ başvuruları 3 kategoride kabul edecek. 

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
2. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”
3. Kategori olan “Diğer alıcı adayları

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında  “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecektir.

Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati İdarenin web sayfasında duyurulacaktır.

ÖDEME:
Hak sahiplerine konutlar;
Satış fiyatının  %10’u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar),  kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran  ve 240 ay vade ile ödenecektir. (T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından  konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır.)

Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

Projenin yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecektir.

BAŞVURU ŞARTLARI BELLİ OLDU

Toplu Konut İdaresi “Her yıl 100 bin Yeni Sosyal Konut” projesine başvuru şartlarını “T.C. vatandaşı olması, proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması, konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresi’nden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).” diye açıkladı.

Ayrıca TOKİ: “Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç). Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.” diye ekledi.

HER YIL 100 BİN YENİ SOSYAL KONUT PROJESİ’NİN İNŞA EDİLECEĞİ İL VE İLÇELER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir