Gündem

TÜRK İş Zam Açıklaması: Bari Elektriğe Yapılan Zam Kadar Versinler

Türk İş Sendikası ile Hükümet arasında Toplu İş Sözleşmeci anlaşma süreci devam ediyor. Bu sürece dair son teklif hükümet tarafından sunulmuş ve yüzde 4+6 oranı teklif edilmişti. Türk İş Sendikası ise bu zammı yetersiz bularak kabul etmedi. 

Bu görüşme süreci devam ederken Türk İş Başkanı Ergün Atalay, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Bu kapsamda zam konusu ele alan Ergün Atalay talepleri değerlendirdi. 

ERGÜN ATALAY’DAN ZAM AÇIKLAMASI

Türk İş Başkanı Ergün Atalay, Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında zam konularına dair açıklamalarda bulundu. Bu konuda ekonomik verileri değerlediren Ergün Atalay, son sözleş sürecinden itibaren yüzde 27 oranında alım gücünün azaldığını ifade etti. 

İşçilere teklif edilen yüzde 6 oranını eleştiren Ergün Atalay, Çalışma Bakanı Selçuk’a bu durumu ilettiklerini ve teklifi kabul etmediklerini açıkladı. Konuya ilişkin dikkat çeken açıklamalarda da bulunan Ergün Atalay şu ifadeleri kullandı.

”Yaşanan ekonomik krizin faturası işçinin sırtına yıkılmasın, kalkıyorlar parlamentodan yasa çıkartıyorlar. Bir avuç şirketin borcunu ödemek için 400 milyar lira para ayırıyorlar, işçinin ücretine gelince ‘ekonomik sıkıntı var’ Niçin ? Bu kişi çalışıyor, bu kişi üretiyor, bu kişi alınteri döküyor, bu kişi helal para kazanıyor ve bu kişi evine ekmek götürüyor. Batan şirketi kurtarmak için 400 milyar lira para ayıracaksın, işçiye gelince ‘durumumuz malum, paramız yok veremiyoruz’ bunu doğru bulmuyoruz. Elbette ki yüksek rakamlar istenmiyor, makul rakamlar isteniyor. Piyasa belli, ekonomi belli, işçinin aldığı ücret belli, asgari ücret belli, yapılan zamlar belli, elektriğe yapılan zam kadar bari versinler”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir