Gündem

Türk Öğrenci Çin’den Döndü ! Anlattıkları Şaşkına Çevirdi: Her Taraf…

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede yayılan yeni tip ölümcül ‘koronavirüsü’ne karşı İstanbul Havalimanı’nda Çin’den gelen yolculara yönelik olarak termal kamera sistemi kurulmuştu. Termal kamera sistemi iki katına çıkarıldı. Bugün Çin’den gelen 4 yolcu uçağındaki yolcular iki ayrı noktaya kurulan termal kameralar ile izlendi. 

Ayrıca THY’nin Çin uçuşlarında görevli kabin ve kokpit ekiplerinin de isteğe bağlı olarak ‘koronavirüs’e karşı önlem olarak koruyucu maske taktıkları görüldü.

Bunun yanı sıra eğitimini yarıda bırakarak Çin’den dönen Türk öğrenci yaşananları açıkladı. Öğrenci yaptığı açıklamalarında vaka sayısının gün geçtikçe arttığını ifade etti. Ayrıca öğrenci yaptığı açıklamalarında her tarafın hayalet şehre döndüğünü belirtti.

ÖĞRENCİNİN AÇIKLAMALARI

Çin’den dönen Türk öğrencinin açıklamaları şöyle oldu:

“Çince öğrenmek üzere Xiamen Üniversitesi’ne kayıt oldum. Çin tatili sırasında ‘koronavirüsü’ ortaya çıktı. Okulumuz bir bildiri yayınladı Normalde tatilimiz Mart’ın 16’sında bitecek iken ikinci bir emre kadar ‘okula kimse dönmesin’ dendi. Tatil nedeniyle şehir dışına çıkanlar geri dönmedi. Benim yaşadığım eyalatte koronavirüsü vakası 30’dan 56’ya çıktı. Gün geçtikçe de artıyor.

Dışarı çıkan insan sayısı epey azaldı. Maskesiz kimse dışarı çıkmıyor. Ben şehir dışında yaşıyorum. Xiamen’e giderken normalde her gün trafik olur ancak buraya gelirken hiç trafik yoktu; araba bile yoktu. Her taraf hayalet şehre dönüyor. Benim okuduğum üniversitedeki Türklerin neredeyse hepsi ülkeye döndü. Yabancıların hepsi geri dönüyor. Ben de bu olayların biraz yatışmasını bekleyeceğim. Virüsün durumuna bağlı olarak belki eylüle doğru dönebilirim”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir