Gündem

Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) Yeni Dönem ! İşte Üniformalardaki Dikkat Çeken Değişiklik

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sona erdi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde yeni dönem başladı. Yeni uygulama Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanını karşıladığı törende gözlerden kaçmadı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Tod Wolters ile perşembe günü bir araya gelmiş, konuk komutanı Genelkurmay Karargahı’nda törenle karşılamıştı.

BERE KULLANIMI BAŞLADI

Gerçekleştirilen törende Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler’in üniformasındaki bir detay dikkati çekti. Daha önceki törende şapka taktığı görülene Genelkurmay Başkanı Güler bu törende bere kullandı. 

Milli Savunma Bakanlığı’nca uzun süredir devam eden çalışmanın ardından artık “karacılar”, bazı törenler dışında, “harici kıyafet” olarak adlandırılan resmi üniformada şapka yerine “bere”, Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli ise “kayık kep” kullanacak.

Bu çalışmalar kapsamında diğer ordular ve yurt dışındaki uygulamalar dikkate alınırken şapkaya oranla daha fazla hareket serbestesi, kullanım kolaylığı kazandıran bere kullanımına ilişkin çeşitli örnekler hazırlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir