Gündem

Türk Vatandaşlarının Yüzlerce Liraya Aldığı Kanser İlacı Suriyelilere Bedava Olmasına CHP’den Tepki

Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden olan Suriyeli konusu gündemden düşmüyor. Resmi olmayan rakamlara göre 5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye, Suriyelilerin neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. 

Bu kapsamda Suriyelilere sağlanan sağlık hizmeti kapsamında kanser ilaçlarının bedava verilmesi ve aynı ilacın Türk vatandaşlarına yüzlerce TL’ye satılmasına tepki. 

CHP’DEN KANSER İLACI TEPKİSİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Meclis’te yapmış olduğu konuşmasında ”Ibrance ve Rempla” isimli kanser ilaçlarının satışı konusuna değindi. Söz konusu ilaçların kanser tedavisinde kullanıldığını ifade eden Mustafa Tuncer, bu ilacın Türk vatandaşları için SGK tarafından karşılanmadığını dile getirdi. Ancak aynı ilacın Suriyelilere bedava verildiğini ifade eden Mustafa Tuncer şu sözlerle tepki gösterdi. 

Mustafa Tuncer’in Meclis Konuşması

”Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kanser hastalarının önemli bir sorununa değinmek istiyorum. Kanser hastalığının tedavisinde kullanılan ve hastalığın yenilmesinde çok etkili olan “Ibrance” ve “Reampla” isimli ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilacı kullanan hastaların iyileşme oranları bayağı yüksektir ancak şöyle bir sorun vardır: “Ibrance” veya “Reampla” isimli ilaç eczanelerde bulunmasına rağmen SGK tarafından bu ilaçların ödemesi yapılmamakta, ilacın hastalar tarafından parası ödenerek alınması gerekmektedir.

İlaç Çok Pahalı

İlaç çok pahalı olduğu için birçok hasta para ödeyememekte ve tedavileri eksik kalmaktadır. Oysa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına SGK tarafından verilmeyen bu ilaçlar Suriyelilere bedava verilmektedir. Suriyeli kanser hastalarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kanser hastalarından ne ayrıcalığı vardır anlamak mümkün değildir. Sayın Bakan, Suriyelilere bedava verilen “Ibrance” isimli ilacın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da bedava verilmesi zorunluluktur.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir