Gündem

TÜRKİŞ Açıkladı! Asgari Ücret 4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırı Altında Kaldı

Türk İş konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak hazırlanan açlık ve yoksulluk sınırı araştırması raporunun Eylül 2019 rakamları kamuoyu ile paylaşıldı. 

Açıklanan rakamlara göre ne yazık ki dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Eylül ayı itibari ile asgari ücreti aştı. 

Türkiye’de Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ne Kadar Oldu?

Türk İş tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 65 lira, yoksulluk sınırı ise 6 bin 725 lira oldu. 

Bir çalışanının aylık yaşam maliyeti ise 2 bin 536 liraya fırladı. 

Gıda enflasyonu ise baz etkisiyle son 12 aylık verilere göre yüzde 9,05 oranında yükseliş gösterdi. 

Çalışanların en çok harcama yaptıkları alanların başında yer alan mutfak enflasyonu ise aylık yüzde 0,28 ve yıllık ortalamada yüzde 20,79 oranıda artış gösterdi. 

TÜRK İŞ tarafndan 32 yıldır kesintisiz bir şekilde yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırması ne yazık ki çalışanların enflasyon karşısında bir kere daha ne kadar ezildiğini gözler önüne serdi. 

Asgari ücret ile çalışan milyonlarca kişinin geçim şartları için yetersiz ücret aldıklarını gözler önüne seren veri 2020 asgari ücret ve AGİ zam pazarlığı için sendikaların en büyük kozlarından biri olacak gibi görünüyor. 

Evli Olmayan Çocuksuz Çalışanın Yaşam Maliyeti Kaç Lira Oldu?

Türk İş verilerine göre çocuksuz bekar çalışanın yaşam maliyeti ise 2 bin 536,42 lira oldu. 

Açlık Sınırı Nedir?

Dört kişilik bir ailenin dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenebilmesi için aylık olarak yapması gereken harcamaların parasal tutarırdır. 

Yoksulluk Sınırı Nedir?

Gıda harcamasına ek olarak 4 kişilik bir ailenin giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapması gereken zorunlu harcama tutarıdır. 

Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir