Gündem

Türkiye O Projeye Sahip Çıktı! ‘Geleceğe Nefes Ol’ Kampanyası Yoğun İlgi Gördü!

Tarım ve Orman Bakanlığı, 11 Kasım saat 11.11‘de dikilmesi üzerine 11 milyon fidan için seferberlik başlatmıştı. ‘Geleceğe Nefes‘ adlı başlatılan bu kampanya, sayısı milyonları aşkın vatandaşın da katılımıyla amacına ulaştı. Kampanya için açılan özel web sitesi www.gelecegenefes.com üzerinden vatandaşlar sanal olarak fidan sahiplenerek katılım sağlıyor.

Düzenlenen kampanya kapsamında, 81 ilimizde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidanın toprakla buluşması sağlanacak.

Bu bağlamda sahiplenilen fidanların dikim lokasyonu ve tören alanlarının farklı yerler olabileceği belirtildi. Törene katılmak isteyen vatandaşlar, ikamet ettikleri ilde Tören Alanları Bölümü’nden ayrıntıları öğrenebilecek.

KAMPANYA REKORA KOŞTU

Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu etkinliğin 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirileceği belirtilerek şöyle denildi:

“Öğrencilerden, askeri birliklere, sivil toplum örgütlerinden kamu kurum ve kuruluşlarına, esnafından işçisine, kısaca 7 den 77’ye toplumun bütün kesimlerinden katılacak vatandaşlarımızın katkılarıyla 11 Kasım 2019 günü saat 11.11’de 81 ilimizde 2 bin 23 farklı lokasyonda aynı anda vereceğimiz startla 3 saatlik bir zaman dilimi içerisinde ülke genelinde 11 milyon adet fidanı toprakla buluşturacağız. 11 Kasım 2019 günü yaklaşık 1 milyon vatandaşımızın etkinliğe katılımı planlanmaktadır. Etkinlik, Orman Genel Müdürlüğü taşra birimlerinin koordinasyonunda yürütülecek olup çalışmaların, valilikler, il milli eğitim müdürlükleri, askeri birlikler, il sağlık müdürlükleri, il emniyet müdürlükleri, belediyeler ve köy muhtarlıkları ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Yapılacak ağaçlandırma etkinliği ile bir taraftan 7’den 77’ye toplum bütün kesimlerinin toprakla haşır neşir olması hedeflenirken, diğer taraftan da son yıllarda ülke genelinde yürüttüğümüz ağaçlandırma çalışmalarını dünyaya duyurmak, dikkatleri ülkemizin bu konuda yürüttüğü başarılı çalışmalara çekmek ve yapacağımız başvuru ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek hedeflenmektedir. Etkinlik, yanan alanlarla birlikte, köy okulları ve köy yolları başta olmak üzere okul bahçelerinden yol kenarlarına, kamusal alanlardan bozuk orman alanlarına, askeri birliklerden ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine kadar kısaca ağaçlandırma çalışması yapılabilecek bütün potansiyel alanlarda gerçekleştirilecektir.”

KAMPANYA YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Türkiye genelinde hedeflenen fidan sayısı 11.047.430 iken bugüne kadar sahiplenilen fidan sayısı 12.915.319 oldu. Ve rakam her geçen gün artıyor.

Bugüne kadar sahiplenilen fidanların ilk 5’e giren il dağılımı:

MANİSA: %165

ISPARTA: %162

BİNGÖL: %158

TUNCELİ: %152

YOZGAT: %150

Fidan Dikimi Ücretli mi?

Fidan sahiplenmek tamamen ücretsiz şekilde, web sitesi üzerinden yapılıyor.

Geleceğe Nefes Fidan Kampanyasına Nasıl Katılabilirsiniz?

https://gelecegenefes.com/ internet sitesi üzerinden “katıl” bölümü üzerinden isim, soy isim, e-posta ve il seçilerek fidan sahiplenilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir