Gündem

Türkiye’ye yeni bir göç dalgası ile karşı karşıya

Suriye’den Türkiye’ye yeni bir göç dalgası daha başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 50 bin kişinin geleceğini söylemişti ama, saldırıların başlaması ile daha ilk birinci haftada bu rakam 80 bini geçmiş durumda…

ON BİNLERCE SURİYELİ TÜRKİYE SINIRINA YAKLAŞMAYA BAŞLADI!

Rusya ve Suriye rejimi İdlib’e saldırılarını yoğunlaştırdı. On binlerce Suriyeli canını kurtarmak için yollara düştü. Türkiye sınırına yeni göç dalgası başladı. Kilometrelerce kuyruk oluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyu daha önce ‘’Bakın 50 bin insan İdlib’ten toraklarımıza doğru geliyor! Şu anda zaten 4 milyon insan var. Şimdi 50 bin kişi daha geliyor…’’ sözleri ile gündeme getirmişti. Suriye’de Esad’ın yeni hedefi muhaliflerin kontrolündeki İdlib. Türkiye, Rusya ve İran’ın İdlib mutabakatı artık lafta kaldı. Rusya destekli Suriye güçleri Perşembe günü bölgeye saldırı başlattı.

ESAD GÜÇLERİ TSK GÖZLEM NOKTALARINA YAKLAŞTI

Çatışmalar İdlib’in güneyinde yoğunlaştı. Suriye ordusu bazı köylerde kontrolü sağladı. Esad güçleri ile Surman’da bulunan TSK gözlem noktaları arasında ki mesafe 4 Km’nin altına düştü.

Saldırılar şiddetlendikçe sivillerin bölgede kaçışı hızlandı. Bir haftanın içinde evlerini terk edenlerin sayısı 80 bini geçti. Siviller Kuzeye yönelirken Türkiye, yeni bir göç dalgası ile karşı karşıya kaldı. Muhalifler Rusya ve Rejimin hava saldırılarında son 24 saatte onlarca kişinin öldüğünü açıkladı. Yaralı sayısı ise 30’a yakın.

İDLİB’DE İNSANİ KRİZ KAPIDA, RUSYA VE ÇİN’DEN BM’YE YARDIM VETOSU

Bölgeye yardımlar sürerken birde insani yardım krizi baş gösterdi. Rusya, yardımların gönderildiği 4 sınır kapısının ikiye düşürülmesini istedi. Sadece Türkiye’de ki 2 sınır kapısının açık kalmasını talep etti. Moskova’nın isteği kabul görmeyince Rusya ve Çin, uluslar ötesi insani yardımlar sağlayan BM konseyi kararlarını veto etti.

Eğer uzlaşma sağlanamazsa ikisi Türkiye’den olmak üzere 4 sınır kapısı Suriye’ye insani yardım girişine kapatılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir