Gündem

TYP İle Çalışanlar İşsizlik Maaşı Alabilirler Mi?

Kamu kurumlarında çalışan on binlerce TYP işçisi bulunuyor. Bu işçiler belirli sürelerle istihdam edildiklerinden sözleşme süreleri bittiğinde işten çıkarılıyorlar. 

Peki bu işçiler sözleşme süreleri bittiğinde işsizlik maaşı alabilirler mi? İşte detayları,

TYP İŞÇİLERİ İŞSİZLİK MAAŞI ALIR MI?

İŞKUR üzerinden yayımlanan TYP personel alımları çeşitli uygulama alanlarında oluyor. İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek maksaduyla uygulanan bu uygulama vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Öyle ki 300, 500 kişilik geçici TYP işçi alımlarına binlerce başvuru yapılıyor. 

TYP alımları genellikle 6 veya 9 ay oluyor. 9 ay sonunda işten çıkarılan işçiler ya yeni ilanları bekliyorlar ya da özel sektörde iş arıyorlar. 

İşsizlik Maaşı Alamazlar

İşsizlik maaşı almak için sağlanması gereken şartlar şu şekilde,

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak.

TYP kapsamında görev yapan vatandaşlar bu şartları tam olarak yerine getiremediklerinden dolayı işsizlik maaşı alamıyorlar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir