Gündem

Ücretli Poşette Yeni Dönem! Poşetlere Yeni Fiyatlandırma Geliyor

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren alışveriş merkezlerinde poşetler ücretli bir şekilde satılmaya başlanmıştı. Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de ücretli poşet uygulaması 2019 yılının hemen başında devreye girmişti.

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte 1 Mayıs’tan itibaren 25 kuruştan az ya da 25 kuruştan daha fazla fiyatla poşet satılması mümkün olmayacak. Marketlerde ise 25 kuruş ve reyon poşetleri ise ücretsiz verilmeye devam edecek. Perakende mağazalarında 50 kuruş ile bir lira arasında satılan plastik poşetler de bundan sonra 25 kuruştan satılacak.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma ve Geliştirme Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu tüketicilerin 25 kuruş vererek aldığı poşetlerden mağazaların kar elde ettiğini söyledi. Avrupa Birliği standartlarına uygun bir yasal düzenleme olmadığını söyleyen Eroğlu Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uygulama da bazı değişiklikler yaptığını söyledi. Eroğlu Avrupa Birliği standartlarını yakalayamadık ancak bir takım iyileştirmeler var. Avrupa’da kalınlığı 15 mikrondan ince poşetler ile 50 Mikron üzerindeki kalın dayanıklı plastik poşetler ücretsiz veriliyor. Biz de buna benzer uygulamalar hayata geçirmeliyiz.

 

Plastik poşetten elde edilen paraların on kuruşu marketlere gidiyor. Çevreyi korumak için vatandaşlardan alınan bu ücretlerin marketlerin kar elde etmesi hiç doğru değil. Bunun yerine poşet fiyatını 15 kuruş yaparsak çok daha sağlıklı olur ayrıca bu paranın tamamı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gitmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir