Gündem

Ulaştırma Bakanı: Yeni Havalimanı 225 Bin Kişiye Ek İstihdam Oluşturacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’na taşınması konusuna dair açıklamalarda bulundu. Taşınma işlemlerinin detayları hakkında bilgi veren Bakan Turhan sürecin 45 saat olarak hesaplandığını ve bazı yolların trafiğe kapatılacağını duyurdu. 

225 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM AÇIKLAMASI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan taşınma işlemlerine dair yapmış olduğu açıklamalarında ayrıca yeni havalimanına dair de bilgiler verdi. 

Yeni havalimanının yalnızca yolcu taşımacılığında öncü olmayacağını ifade eden Bakan Turhan artan kargo taşımacılığı konusuna da değindi. Bu konuda Atatürk Havalimanının bu yükü tek başına sırtladığını ifade eden Bakan Turhan İstanbul’da çok daha geniş kargo, lojistik alanlarına ihtiyaçlar var, açıklamasında bulundu.

Cahit Turhan konuşmasında ayrıca  İstanbul Havalimanı’nın ilk etabının açılmış olmasına rağmen 90 milyon yolcu ve 2.5 milyon ton kargo taşıması yapıldığını söyledi. Rakamların 100 milyon yolcuyu geçeceğini ifade eden Bakan Turhan, ”114 uçak aynı anda terminale, köprüye yanaşabilecek. Bu sayı Atatürk Havalimanı’nda sadece 46’ydı. Süper Jumbo uçaklar yeni terminalimize rahatlıkla yanaşabilecek.” bilgisini verdi. 

İstihdam Açıklaması

Bakan Turhan konuşmasında değindiği istihdam konusuna dair şu ifadelere yer verdi. 

”İstanbul Havalimanı mimari özellikler taşımaktadır. İstanbul Havalimanı sosyal ve ticari alanlar ile dünya markası olmayı başarmıştır. İstanbul Havalimanı yolcu sayısı bakımından 5 yıl içinde 2’nciliğe yükselecek. Havalimanı taşımacılığında koltuk sayısındaki yüzde 10’luk artışın büyümede yüzde 1’e yakın katkı sağladığı görülüyor. İstanbul Havalimanı doğrudan ve dolaylı olarak 194 bin ile 225 bin kişi aralığında istihdam oluşturacak.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir