Gündem

Üniversiteli İşsizler: KYK Öğrenim Kredisi Borçları Silinsin

Üniversitelerin önlisans ve lisans bölümlerinde eğitim aldıkları dönemlerde, Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi alan öğrenciler, borçlar konusunu yeniden gündeme getirdiler. 

Öğrenim kredisi borçlarını ödeyemediklerini ifade eden gençler Twitter’da geniş yankı uyandıran bir etkinlik düzenlediler. 

Sosyal medyayı ayağa kaldıran etkinlikte KYK Öğrenim Kredi borçlarının tamamen silinmesi talep edildi.

İŞSİZLİK VE KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU

Üniversitelerden mezun adaylar tarafından düzenlenen sosyal medya kampanyasında, öne çıkan başlık işsizlik oldu. Üniversite mezunu gençler paylaşımlarında iş bulamadıkları, işsiz olduklarını ve KYK borcu nedeniyle ekonomik olarak zorlandıklarını dile getirdiler. 

Adaylar paylaşımlarında ayrıca KYK’dan burs alan öğrencilerin olduğunu bu durumun da adil olmadığını ifade ettiler. 

KYK Kredi Borcu Konusu Meclis’te Konuşuldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, KYK öğrenim kredisi borçları için TBMM Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu. Gençlerin yaşadıkları sorunları dile getiren Müzeyyen Şevkin, işsizlik konusuna da vurgu yapmıştı. 

Müzeyyen Şevkin O Konuşmasında, “Dört üniversite mezunu gençten en az birinin işsiz olduğu göz önüne alındığında işsiz üniversite mezunu sayısı 1 milyonu geçiyor. Gelin; iş kaygısı taşıyan, aile kurma telaşı yaşayan, aile kurma telaşı yaşayan ve ağır ekonomik koşullarla mücadele etmek zorunda kalan üniversite mezunlarının KYK sorununu çözelim ve sosyal devlet ilkesinden hareketle bu borçları silelim” ifadelerini kullanmıştı.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir