Gündem

Vatandaşların Bilmediği 5 Devlet Desteği: Sizinde Unuttuğunuz Paranız Olabilir

Devlet tarafından sağlanan maddi destekler vatandaşlar tarafından fazla bilinmiyor. Bu bilinmeyen destekler Sosyal Güvenlik Kurumu’nda birikiyor. 

Birikim bu destekler ise milyonlarca Türk Lirası’na ulaşıyor. Bu kapsamda vatandaşlar tarafından fazla bilinmeyen destekleri sizlere paylaşıyoruz. 

İŞTE VATANDAŞLAR TARAFINDAN BİLİNMEYEN 5 FARKLI DESTEK

Devlet kurumları tarafından sağlanan desteklerden 5 tanesini sizlerle madde madde aşağıda aktarıyoruz. 

SGK’da Emekli Olamayanlara Toplu Para Ödemesi

Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli olamayan vatandaşlara toplu para ödemesi yapıyor. Belirli koşullar altında yapılan bu ödemeyle SGK’ya prim ödemiş vatandaşlar emekli olamadıklarında bu paraları güncel tutarlar ile geri ödeniyor. SGK’dan toplu para ödemesi almak için erkeklerde 25 yıl sigorta ödemesi yapmış olmak gerekiyor, kadınları prim ödeme süreleri ise 20 yıl. Ayrıca toplu para almak için kendi işini yapmıyor olmak gerekiyor. 

Kız Çocuklarına Çeyiz Yardımı

SGK’dan yapılan diğer bir ödeme ise kız çocuklarına yönelik. Bu destek SSK veya Bağkurlu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına ödeniyor. Yetim kız çocukları evlendikleri zaman yetim maaşları kesilir. Maaşları kesilen kızlara ise kesilen maaşın 24 aylık tutarı kız çocuğuna peşin olarak ödenir. Başvurular SGK merkezlerine yapılıyor.

Yol Ödemesi Yardımı

Sigortalı tıbbi (organ nakli, kanser tedavisi, acil gibi haller) veya zorunlu bir nedenden dolayı yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyorsa SGK yolluk ödemesi yapıyor. Yol ve gündelik ödemesi hak sahibin kendisine veya anne, baba, eş ve çocuklara PTT aracılığıyla yapılıyor. Yolluk ödemesine başvurular SGk il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor.

Cenaze Yardımı Ödemesi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı bir destek ise cenaze desteği. Bu destek ile hayatını kaybeden sigortalının yakınlarına destek ödemesi yapılıyor. Bu ödemeyi almak için ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na 360 gün sigorta primi ödiş olmak gerekiyor. Bu destek vefat eden kişinin eş ve çocuklarına sağlanıyor. Ancak eş ve çocukları yoksa anne, baba veya kardeşleri bu ödemeyi almaya hak kazanıyor. Cenaze yardımı almak için SGK’ya dilekçe vermek yeterli. 

Kadınlara Doğum Parası

SGK’nın yapmış olduğu bir diğer destek ise anne adaylarına. Sosyal Güvenlik Kurumu Mayıs 2015’ten sonra çocuk sahibi olmuş kadınlara yardım ödemesi yapıyor. Bu ödeme çocuk sayısına göre değişiyor. Bir çocuk için 300 TL yapılan ödeme, iki çocuk için 400 TL ve üç çocuk için 600 TL olarak yapılıyor.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir