Gündem

Yargıtay Başkanı Ciritten Af Yasası Değerlendirmesi

Milliyetçi Hareket Partisi tarafından gündeme getirilen af yasasına dair gelişmeler devam ediyor. Genel seçimler öncesi ve sonrası oldukça fazla konuşulan konu yerel seçim öncesi de gündemdeki yerini koruyor. 

Siyasi gündemde kendisine oldukça fazla yer alan bulan af yasası konusu Adalet Mensupları tarafından da ele alındı. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit konuya dair görüşlerini paylaştı. 

‘AFFA KARŞIYIM’

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 2019 yılı çalışma ve hedeflerine dair bir basın toplantısı düzenledi. Bu kapsamda 2019 yılı planlarına dair bilgi veren İsmail Rüştü, Af Yasası konusunu değerlendirdi. 

Af yasası ile ilgili açıklamalarında kurumsal bir görüşün olmadığı vurgusunda bulunan İsmail Rüştü, cezaevinde kalma sürülerine ilişkin düzenlemeler olabileceği görüşünü kamuoyu ile paylaştı. Bu konuyla bağlantı olarak cezaevlerinin yetersiz oluşuna dair de açıklamalarda bulunan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit şu ifadeleri kullandı. 

”Kurumsal görüşümüz yok ancak ben şahsen af çıkmasına karşıyım, ancak önceki dönemlerde yüzde 40 cezaevine giriliyordu, şu an yeni ceza ve infaz yasası hem ceza artırıydı hem de cezaevinde kalış süreleri de arttırıldı, Yeni infaz sistem ile bu oran yüzde 66 oldu, yani 10 yıl ceza alan eskiden 4 yıl yatıyordu şimdi 6,5 yıl yatıyorsunuz belki bu oran belli orana getirilebilir, yüzde 50 gibi orana getirilebilir, çünkü cezaevinde yetersizlik herkesçe malum.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir