Gündem

Yaşı Gelen Esnafa Geriye Dönük Borçlanma İmkanı Sağlansın Talebi

Emeklilik yaşı geldiği halde prim ödemesi yüzünden emekli olamayan esnaflar için hükümete bir çağrı geldi. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın emeklilikte geriye borçlanması konusuna ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Hükümetten bu konuda bazı taleplerde bulunan Bendevi Palandöken’in açıklamalarının detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. 

TESK’TEN GERİYE DÖNÜK EMEKLİLİK BORÇLANMA TALEBİ

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yapmış olduğu yazılı açıklamasında 2000 yılı öncesinde Bağkur kaydı olmayan esnafların da ve vergi kayıtlarının dikkate alınmasını istedi. Bu çerçevede hükümete bir çağrıda bulunan Bendevi Palandöken bu esnaflar için daha öncede çıkarılan yasanın yeniden çıkarılmasını talep etti.

Daha önceden çıkarılan yasanın bazı esnaflar tarafından ekonomik nedenlerden dolayı yararlanamadığını ifade eden Bendevi Palandöken şu ifadeleri kullandı. 

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in Konuya İlişkin Yazılı Açıklaması

“BAĞKUR sigortalılarının, vergi mükellefiyetleri bulunan dönemlerinin borçlanılması ve sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi konusunda daha önce birkaç kez geriye dönük borçlanma hakkı verildi ancak esnafımızın büyük çoğunluğu ekonomik imkansızlıklar nedeniyle bir yıllık sürede borcunu yapılandıramadı ve düzenlemeden faydalanamadı. Esnafın gözü kulağı, vergi ve oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenlemede.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir