Gündem

Yavuz sondaj gemisi, Kıbrıslı Rumları korkuttu!

Yavuz sondaj gemisi, Kıbrıs adasının batısında çalışmalarını tamamladı. Yavuz,Kıbrıslı Rumların 13 parsele ayırarak İtalyan ENI ve Fransız Total ortaklığı ile kiraladığı 8 numaralı parselle kesişen bölgede kazı yapma çalışmalarını yürütecek. Yavuz’un Rumların kiraladığı parsel alanında kazı çalışması yapması Rum yönetiminin, “Türkiye el koyuyor, burnumuzun dibini kazacaklar” şeklide görüşlere sebep oldu. Yavuz, Kıbrıs’ın güneyinde KKTC’nin tarafından verilen ruhsatın kapsadığı alanlarda çalışma yürütecek.

BAKAN DÖNMEZ, YAVUZ’UN YENİ GÖREV YERİNİ AÇIKLADI

Enerji Bakanı Fatih Dönmez Yavuz’un yeni görev yerini şu sözlerle açıkladı:  “Lefkoşa-1” parselinin ‘neresi’ olduğu Rumların paniğiyle ortaya çıktı. Türk tarafının “Lefkoşa-1” adı verdiği parsel, Rumların adanın güneyini 13 parsele ayırdığı bölgenin tam orta yerinde yer alan ve İtalyan ENI ve Fransız Total’in bu yıl sondaj yapmayı planladığı 8 numaralı parsel ile üst üste geliyor. Rumların tek yanlı parsellemesine tepki olarak KKTC’nin de parsellediği ve ‘G’ bölgesinde yer alan Lefkoşa -1 parseli, Limasol kentinin yaklaşık 180 kilometre güneyinde yer alıyor. KKTC’nin parseli, Rumların 8 numaralı parselinin yaklaşık 3’te 2’si ile kesişiyor. Yavuz, 24 Mayıs’a kadar sondaj yapacak.” dedi.

PETROL ÇIKARSA GELİR İKİ TARAFIN OLACAK

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, AB’nin “Türkiye Yavuz’u doğu Akdeniz’de yeni bir göreve gönderdi” açıklamasına yanıtladı. Yavuz’un cuma günü üçüncü sondaj faaliyeti için 8 numara ruhsat sahasına gittiği belirtti. Bu sahada Kıbrıs Türklerinin de en az Kıbrıs Rumları kadar hakkı olduğunu vurgusunda bulunan Hami Aksoy, eğer petrol veya doğalgaz bulunursa iki tarafın geliri paylaşacağını vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir