Gündem

Yeni Askerlik Sistemi Askerde Olanları Kapsayacak Mı?

Yeni askerlik sisteminin detayları netlik kazanmaya devam ediyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklamalarda bulunmuşlardı. 

Ancak gündeme gelmeyen noktalardan biriside, halen askerlik görevini yapan askerler yeni askerlik sisteminden yararlanıp yararlanmayacakları noktasında. Konuya ilişkin değerlendirmeleri sizlerle paylaşıyoruz. 

ASKERDE OLAN VATANDAŞLARI KAPSAYACAK MI?

Yeni askerlik sistemi için yapılan açıklamalarda düzenlemenin yerel seçimlerden sonra ele alınacağı yönünde. Bu çerçevede MSB tarafından hazırlanan yasa tasarısı Nisan ayında TBMM Gündemine gelecek. Burada gerçekleştirilecek olan görüşmeler sonrası ise düzenleme yasalaşacak. 

Peki bu askerlik düzenlemesi halen askerde vatandaşları kapsayacak mı?

Yeni askerlik yasası TBMM’de kabul edilip yürürlüğe girmesinin ardından uygulamaya girecek. Yasa tasarısının uygulamaya girmesinin ardından ise halen askerlik yapmakta olan vatandaşları da kapsayacak. MSB’nin bu konuda da çalışma yapması bekleniyor. 

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ

Yeni Askerlik Sistemine dair detaylar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda yapmış olduğu konuşmasında  şu ifadeleri kullanmıştı.

”Bedelli bedelsiz, bedelli çıkacak mı, çıkmayacak mı, bu işi artık bitirdik. Artık bedelli daimi olarak var. Ve bununda , Euro, TL, Yurtiçi, Yurtdışı böyle bir şey de yok. Kur neyse durum bunu her iki tarafta. Bundan sonra tabi, bir de savunma bakanımızın bu konuyla ilgili çalışmaları etraflıca, kendisi inşallah o da anlatacak. Seçim sonrasında da bunu inşallah meclis açıldığında, kanunlaştırarak, ilk işlerimizden birisidir diyebileceğim kanun bu olacaktır.” 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir