Gündem

Yeni Askerlik Sistemi İle Erken Terhis Müjdesi Ne Zaman?

TBMM Genel Kurulu’nda yeni askerlik sistemi görüşmelerine bu hafta içerisinde devam edilecek. Geçtiğimiz hafta içerisinde bazı maddeleri kabul edilen düzenlemenin bu hafta içinde görüşmeleri tamamlaması bekleniyor. 

Yeni askerlik sistemi ile erken terhis olmayı bekleyen vatandaşlar ise düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesini bekliyorlar. 

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ İLE ERKEN TERHİS MÜJDESİ

Yeni askerlik sistemi ile öğrenim şartı olmadan tüm vatandaşlar için askerlik süresi 6 ay olacak. Önlisans mezunu adaylar yedek astsubay, lisans mezunu vatandaşlar ise yedek subay olabilecekler. Lise mezunu olan vatandaşlar ise sözleşmeli er gibi askeri kadrolarda görevde devam edebilecekler. 

Bu kapsamda askerlik görevini bu statülerde yapacak olan vatandaşlara maaş bağlanacak. Ayrıca gerekli koşulların oluşması durumunda bu vatandaşlar askerde kalabilecekler. 

Tüm bu düzenlemelerin yanında ise bedelli askerlikte kalıcı hale gelecek. Belirli bir hesaplama ile belirlenecek olan bedelli askerlik ücretleri 31 bin TL olacak. Bu rakam daha sonra yükselecek. 

Ne Zaman Yasalaşacak?

Askeralma Kanunu Teklifi’nin “yürürlük” ve “yürütme” başlıklı maddelerinin kabulünün ardından tümü oylanacak. Oylama kabul edildiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak. Bundan sonraki süreçte ise vatandaşlar düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasını bekleyecekler. Bu sürecin çok uzun sürmeyeceği öngörülüyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir