Gündem

Yeni Askerlik Sistemi Nisan Ayında Uygulamaya Girecek Mi?

Yeni askerlik sistemi milyonlarca vatandaşı etkiliyor. Halen askerde olan ve vatani görevini yapan askerlerin de merakla beklediği yeni yasaya dair ayrıntılar Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından ele alındı. 

YENİ ASKERLİK SİSTEMİNE DAİR DETAYLAR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemine ilişkin yapmış olduğu konuşmasında lise, önlisans ve lisasn mezunu olanların nasıl askerlik yapacaklarını açıkladı. Yeni sisteme göre bedelli askerlik kalıcı olacak. İsteyenler bir ay eğitimin ardından belirlenen ücreti ödeyerek terhis olabilecekler. Yeni sistemde ayrıca lise mezunları 6 aylık askerlik süresinden sonra isterlerse maaşlı olarak kalabilecekler. Önlisans mezunları yedek astsubay, lisans mezunları ise yedek subay olarak devam edebilecekler. 

Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Gündeme Gelecek?

Yeni askerlik sistemi meclisin ilk ele alacağı konuların başında bulunuyor. Yerel seçim öncesinde detayları açıklanan yeni sistemin Nisan ayında yada en geç Mayıs ayında onaylanması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yeni askerlik sisteminin yürürlüğe girmesinin ardından halen vatani görevi yapmakta olan vatandaşlarda bu düzenlemeden faydalanabilecekler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir