Gündem

Yeni Askerlik Sisteminde Yedek Subay ve Yedek Astsubay Başvuru İşlemleri

Yeni askerlik sistemi resmen yürürlükte. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylaması ve kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla uygulamaya giren sistemine ne önemli detayları yedek subay ve yedek atsubay sistemi.

Üniversitelerin iki yıllık ve dört yıllık eğitim veren fakültelerinden mezun gençler için uygulamada olacak sistem için detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

YEDEK SUBAY VE YEDEK ASTSUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ

Yeni askerlik sisteminde lisans mezunu adaylar yedek subay olabilecekler. Bu seçimler gençlerin mezun oldukları lisans bölümlerine göre ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına göre yapılacak. Yedek Subay alımı için başvuruların fazla olması yada ihtiyacın olmaması durumunda da bu gençler er veya erbaş olarak görevlendirilecek. 

Yedek Astsubay seçim işlemleri de üniversitelerin 2 veya 3 yıllık eğitim veren fakültelerinden mezun olan vatandaşlardan olacak. Bu seçim aşamasında da Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı doğrultusunda alımlar olacak. Ayrıca hem yedek subay hemde yedek astsubay seçimlerinde gençlerin de istekleri alınacak. 

Yedek Subay ve Yedek Astsubay olarak alınacak olan gençler 2 ay eğitim ve 10 kıta görevi yapacaklar.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir