Gündem

Yeni Askerlik Sisteminin Ne Zaman TBMM’ye Geleceğine İlişkin Hükümetten Açıklama

CNN Türk canlı yayınına katılan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş yeni askeerlik sisteminin bilinmeyenleri ve merak edilenleri hakkında açıklamalarda bulundu. 

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş askerlik sistemine dair yapmış olduğu açıklamasının başında askerler arasında ki tüm farkın kaldırıldığını dikkat çekti. Kimsenin tahsil seviyesine bakılmadığını ve herkesin 6 ay askerlik yapacağını ifade eden Numan Kurtulmuş sistemin uygulanış biçimine değindi.

Tüm herkesin 1 ay eğitim alacağını ifade eden Numan Kurtulmuş daha sonra adayların 5 ay askerlik yapacaklarını dile getirdi. Yeni sistemde lise mezunu bir askerlin erekli şartları sağlaması durumunda generalliğe uzanan bir gelişim gösterebileceğini ifade eden Numan Kurtulmuş şu sözleri kullandı.

”Yine askerlik sistemini bir er-erbaş, iki yedek astsubaylık sistemi getiriliyor. Bir de astsubaylık sistemi. Bu üç kanalın da eğer şartlar yerine getirilirse, diyelim er-erbaş olarak başlayan birisi, orduda kalır sonra bir lise mezunu arkadaşımız, üniversite bitirir gerekli sınavları bitirir önce yedek astsubaylığa geçer, yedek astsubaylıktan yedek subaylığa geçebilir ve hatta generalliğe kadar gidebilir bir sistem son derece reformcu, son derece dinamik ve herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak.”

Bedelli Askerlik Konusu

Bedelli askerlik konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Numan Kurtulmuş bedelli askerlerin 1 ay eğitimden sonra gerekli ücreti yatırmaları ile terhis olacakları bilgisini verdi. Bedelli askerlikten elde edilecek paraların nasıl kullanılacağını da açıklayan Kurtulmuş, bedelliyle oluşacak olan kaynakların tamamı da bu askerlik sistemi içerisinde harcayacak bir sistem kuruldu, dedi.

MECLİSE NE ZAMAN GELECEK?

Milyonlarca vatandaşın beklediği askerlik yasası ile ilgili olarak açıklamasında, sistemin ne zaman yürürlüüe gireceğine dair Numan Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı.

”Zannediyorum, çok kısa süre içerisinde parlamentoya gelecek ve yasalaşarak uygulamaya geçilecektir. Böylece zaman zaman gündeme gelen beklentiler, ortadan kalkacaktır.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir