Gündem

Yeni Havalimanına Taşınma Ne Kadar Sürecek? Uçak Seferleri İptal Mi?

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma işlemleri devam ediyor. Türk Hava Yolları’nın malzeme ve araçları 6 Nisan cumartesi akşamı saat 00.00’a kadar tamamlanacak.

45 saatlik planlanan taşıma sürecinde 707 tır ile birlikte İstanbul Havalimanı’na taşınma işlemi gerçekleştirilecek. Havalimanı’na ait olan malzemeler araçları yüklenmeye başladı. Tırlar İstanbul havalimanları nakledilecek olan malzemeler 00.00 ile araçla birlikte taşınacak ve Basın Ekspres yolu üzerinden İstanbul Havalimanı’na götürülecek. 

Belirlenen 3 noktada bekleyen tırları aralarında 44 tonluk uçak çekme aparatları da olduğu toplamda 47300 ton malzeme yüklenebiliyor.

Toplamda 10 binden fazla malzeme oluşuyor ve bu yükü taşıyacak tırlar 45 saatte toplamda 400.000 kilometre yol kat edecek. Bu taşıma için tırların dünyanın çevresini 10 Kez dönmesiyle eşdeğer bir yol alacağı açıklandı. 

Ayrıca bu taşıma esnasında 1800 den fazla personel de görev yapacak ve Basın Ekspres yoluna alternatif güzergâhlar da belirlendi. Acil durumlarda da kurtarma ekipleri tedbir amacıyla güzergâh bölgesinde çalışmaya devam edecek.

Polis ve jandarma ekipleri de taşınma esnasında herhangi bir olumsuzluk olmaması için güvenlik önlemleri alacak. Atatürk Havalimanı’nda merak edilen konulardan bir tanesi de uçak seferleri ne olacağı ile 6 Nisan saat 02.00’den sonra saat 14.00’e kadar 12 saat boyunca herhangi bir ticari uçuş olmayacak. Atatürk Havalimanı’ndan yolcu taşıyacak son uçak ise Singapur’a hareket edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir