Gündem

Yeni Partiler Hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama

Erdoğan, Bosna Hersek’te yayımlanan Stav Dergisi’ne bir mülakat verdi ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Mülakatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yeni partilerin kurulmasına ilişkin bir soru soruldu. Bunun üzerine kendi gündemlerine odaklandıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“KENDİ GÜNDEMİMİZE ODAKLANIYORUZ”

“Siyasi partiler demokrasinin ana aktörlerinden biridir. Şu an ülkemizde 80’e yakın siyasi parti bulunuyor. Bu sayıya eklemeler olabileceği gibi zamanla eksilmeler de olabilir. Siyasetin doğasında bu gayet normaldir. Nitekim son 17 yılda çok büyük medya kampanyalarıyla kurulan kimi oluşumlar, daha ilk seçimde millet tarafından sandığa gömülmüştür. AK Parti olarak biz başkasına değil, kendimize bakıyor, kendi gündemimize odaklanıyoruz. Milletimize olan sözlerimizi yerine getirmenin mücadelesini veriyoruz.”

Tüm bunların yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesine ilişkin de açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle oldu:

“SİSTEMİ DAHA DA İYİLEŞTİRİYORUZ”

“Türkiye’de artık sistem tartışmaları bitmiştir. Milletimiz tarihinde ilk defa tamamen demokratik yollarla yönetim sistemini değiştirmiştir. 16 Nisan halk oylamasında kabul edilen, 24 Haziran 2018 seçimleriyle uygulamaya giren yeni yönetim sistemi, milli iradeyi güçlendirmiş, istikrar ve hızlı karar alma kabiliyeti kazandırmıştır. Son 1,5 yılda karşılaştığımız birçok badireyi başarıyla atlatabilmemizde, sistemin bize sağladığı yeni imkanların çok büyük katkısı olmuştur. Elbette her yenilikte olduğu gibi burada da eski alışkanlıklardan kaynaklanan bazı pürüzler çıkmaktadır. Özellikle eski sistemden nemalanan çevrelerin yeni sistemi kabullenmeleri ve içselleştirmeleri zaman almaktadır. Uygulamadan kaynaklanan pürüzlerin giderilmesi amacıyla geçen yıl Cumhurbaşkanı Yardımcımızın başkanlığında bir heyet kurduk. Tüm kurumlarımızdan temsilcilerin içinde yer aldığı bu heyetin tespit ve tavsiyelerine göre sistemi daha da iyileştiriyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir