Gündem

Yerli otomobilden yeni atılım! Liselerde yeni meslek dalı olacak!

Bursa‘nın mesleki ve teknik eğitim açısından önemli bir yer olduğunu söyleyen Mehmet Salih Canbal, Bursa da açılacak olan eğitim dalı için “Bursa mesleki ve teknik eğitim açısından çok önemli noktadadır. Birçok çalışmanın ilkini Bursa’da hayata geçiriyoruz. Meslekî ve teknik okullar 3 bin 600 okul, 1,5 milyon öğrenci ve 150 bin öğretmenle eğitim veriyor. Oldukça büyük bir aileyiz. İçinde bulunduğumuz okulla gurur duyuyoruz. İnşallah yeni meslek dalımız olan elektrikli araçlar dalımızın da bu okuldan başlamak üzere startını veriyoruz. Biz birçok yeni teknolojik gelişmeyi Bursa’dan filizlendirmek istiyoruz. Elektrikli araçlar dalı Türkiye’de bir ilk olacak. Hatta bu konuda dünyada araştırma yaptık, çok yeni bir teknoloji. Şu anda elektrikli araçlarla ilgili ulusal bir program dünyada yok. Yani lise seviyesinde elektrikli araçlarla ilgili bir program dünyada yok. Bu anlamda belki dünyada ilk olacak. Elektrikli araçlarla ilgili eğitim programını hazırlamak üzere birlikteyiz” ifadelerini kullandı.

Ana dal motorlu araçlar

Eğitimde ana dalın motorlu araçlar olduğunu hatırlatan Canbal “Elektrikli araçlarla ilgili dalı da bunlardan biri olacak. Bütün meslek alanlarında sektör, akademisyenler ve alan öğretmenleriyle çalışarak programları hazırladık. Hedefimiz özellikle orta öğretim seviyesinde bir meslek alanını oluştururken elektrikli araçlar, motorlu araçlar teknolojisinin altında düşündük. Yani ana dalımız motorlu araçlar. Bunların içinde 5 tane dalımız vardı. Bu, altıncı dal olarak kendine yer bulacak. Önümüzdeki yıldan itibaren artık meslekî dersler başlıyor. Çocuklarımız 9. sınıftan itibaren motorlu araçlarla ilgili temel meslekî becerileri alacak. 10. sınıftan itibaren elektrikli araçlara doğru bir geçiş yapmasını öngörüyoruz. Buradaki temel hedefimiz yerli ve millî otomobilimiz. Elektrikli araçlar tüm dünyada yeni trend olarak karşımızda duruyor. 2019 yılında dünya genelindeki üretim artışı yüzde 40. Bu trendin daha hızlı ilerleyeceği düşünüldüğünde sadece yerli otomobilimizin değil, dünyada üretilen elektrikli otomobillerin bakım ve onarımlarını yapabilecek insan kaynağını da yetiştirmek üzere yola çıktık. Bursa’da startını verdik, ama bu ulusal bir program. Şu anda çalıştığımız program Türkiye’nin diğer vilayetlerinde de zaman içinde yaygınlaşacak” dedi.

Elektrikli araç dalı müfradatı

Elektrikli araçlar dalı için oluşturulan müfredat doğrultusunda öğretmen eğitimleri gerçekleştirilecek. Önümüzdeki sene bu alanı seçecek olan öğrenciler LGS sınavına göre okula alınacak.

Ders kapsamında öğrencilere hibrit araçlar, elektrikli araçlar, hidrojenle çalışan araçlar, pil teknolojisi, elektrikli motorlar, sensörler, görüntü işleme, led teknolojisi, CCTV (Kapalı Devre Kamera Sistemleri), mekanik sistemleri, şarj istasyonları teknolojisi, elektroliz teknolojileri ile ilgili bilgiler verilecek.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açılacak olan elektrik araçlar dalı için gerçekleştirilen çalıştaya birçok önemli isim katıldı. Düzenlenen etkinlikte AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, Nilüfer İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Mehmet Salih Canbal, Uludağ İhracatçılar Birliği Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar ile alan öğretmenleri ve sektör uzmanları yerlerini aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir