Gündem

Yine sallandık! İki farklı yerde aynı anda korkutan depremler

Kandilli Rasathanesi ve  Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından edinilen bilgiye göre Akdeniz açıklarında yerin hemen 1,6 km altında 3,6 şiddetinde deprem yaşanırken aynı zamanda  Muğla Dalaman’da da 3,5 şiddetinde depremler meydana geldi.

Muğla’da meydana gelen depremin, yerin sadece 1,6 km altında olmasından dolayı, depremin şiddeti fazlaca hissedildi. 

Uzmanlar deprem tedirginliği yaşayan vatandaşlara önerilerde bulunarak, öncelikle sakin olunması gerektiğine vurgu yapıyorlar ve diyorlar ki:

“Bu bilinmeyen bir risk değil, uzun süredir bilinen bir risk. İkincisi, bunu ‘yarın olacak bir deprem gibi’ düşünmemek lazım. Bu belki 30 yıl sonra olacak, belki 25 yıl sonra olacak. Dolayısıyla bunu, uzun vadeli bir problem olarak dikkate alarak ama ne kadar hızlı çözebiliyorsak o kadar hızlı çözmemiz gereken bir problem olarak düşünmemiz lazım. Öncelikle binanın durumunu anlamamız lazım. Binayı inceleterek binanın risk durumunu ortaya koymak lazım. Ortaya çıkacak sonuç birkaç türlü olabilir. Binanın durumu iyi olabilir, bu paranoyadan kurtuluruz.

Bina durumu çok kötü olabilir, çok acil bir şey yapma ihtiyacı ortaya çıktı demektir. Bina boşaltılır ya da hızlı bir işlem yapılır. Yıkılır, yapılır ya da güçlendirmeye gidilebilir. Belki bir miktar yönetmeliklerin istediği standardın altındadır bina ama çok kötü değildir, o zaman biraz daha uzun vadeli çözüme gidilebilir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir