Gündem

YouTube reklam geliri ilk kez açıklandı! İşte video paylaşım sitesinin kazancı!

Dünyanın en çok kullanılan video paylaşım sitesinin reklam gelirleri belli oldu. Milyonlarca kişinin video seyrettiği ve paylaşım yaptığı YouTube sitesinin 2019 yılı kazancı medyada ses getirdi. Google‘ın sahibi olduğu ve çatı şirketi Alphabet‘in CEO’su Sundar Pichai yaptığı bir sunumla şirketin reklam gelirini açıkladı.

Yüzde 31 artış

Video sitesinin ayda 1 milyar doların üzerinde reklam geliri elde ederek 15 milyar dolarlık kazancı olduğu açıklayan CEO YouTube’ın son çeyrek gelirinin 4.72 milyar olduğunu belirterek buna YouTube TV gibi reklam dışı gelirlerin dahil olmadığını bildirdi. Aynı dönem karşılaştırıldığında, geçen yıla kıyasla yüzde 31 artış anlamına geliyor.

Yatırımcılar memnun değil

Ayrıca Şirketin Google üzerinden elde ettiği reklam gelirleri ise yüzde 17 arttı ve 27.2 milyar dolara yaklaştı. Sundar Pichai, YouTube’un paralı üye sayısının ise 2 milyon civarında olduğunu açıkladı.Öte yandan sitenin 2019 reklam gelirleri reklam geliri Alphabet yatırımcılarının yüzünü güldürmedi. 2019 yılındaki gelir artışı iki yıldan fazla süredir en düşük oran olarak kayda geçti. Piyasaların kapanmasının ardından hisseler satışında yüzde 4 değer kaybı görüldü.

YouTube hızla büyürken, şirket, bulut teknolojileri alanında rakiplerinin gerisinde kaldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir