Gündem

YSK Başkanı Sadi Güven’den Oy Sayımı Açıklaması

Yerel seçimler sonrası İstanbul sonuçları için AK Parti tarafından yapılan itirazın ardından oylar yeniden sayılmaya başlandığı duyuruldu. CHP’nin itirazı ve AK Parti’nin açıklamalarının konuya dair YSK Başkanı Güven’den açıklama geldi. 

OY SAYIMI AÇIKLAMASI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven yerel seçimler için yeniden oy sayımı konusunda açıklamalarda bulundu. Öncelikle itiraz olmayan bölgelerde mazbataların verildiğini ifade eden YSK Başkanı Sadi Güven itiraz olan yerlerde sürecin sona ermesinin beklendiği açıklandı. AK Parti’nin yaptığı itiraza ilişkin de açıklamalarda bulunan YSK Başkanı Güven şu ifadeleri kullandı. 

Sadi Güven’in Açıklaması

”YSK’ya yapılan itiraz üzerine, kurulumuz, İstanbul Seçim Kurulu kararını anılan maddeye aykırı olarak verilen kararın 1. maddesinin kaldırılmasına 2, yeniden sayım kararıyla sayım başladıysa, sayımın sonuçnlandırılması, yeni sayımdaki sonucun tüm siyayiler için geçerli olmasına, fiilen başlanılmamış ise yasal itiraz sürecin işlenilmesine karar verilmiş olup, bu kararları gönderdik. İtiraz ile geçersiz oyların tekrar sayılması istenilmiş, bu ilk defa alınan kararlar değil, bundan önceki süreçtete, yeniden sayım kararlar verilmiş ve sayımın devam edilmesi yönünde karar verilmiştir.

Biz sadece, fiilen başlayan sayımın durdurulmayacağını belirttik. Bundan önceki YSK kararları da bu yöndedir. Tüm siyasi partiler açısından kanunda geçen geçersiz oy pusulası değerlendirilip, değerlendirilmediğine bakılıyor. Bazen itiraz edenlerin aleyhine de sonuçlanıyor. YSK’nın kararı maddi gerçeklerin ortaya çıkartılması yönündedir. Çoğunlukla geçersiz oylar yeniden sayılıyor.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir