Gündem

Zam Alamayan Taşeron İşçinin Maaş Hesabı Sosyal Medyada Gündem Oldu

Bilindiği üzere kamu kurumlarında kadroya alınan taşeron işçiler Ocak ayında yüzde 4 zam aldılar. Toplu sözleşme gereği yapılan bu zammın ardından işçiler taleplerde bulunmuş ve ek zam talep etmişlerdi. 

Konuya dair görüş yazısında ise taşeron işçilere ek zam konusunun çalışmakta oldukları kurumların inisiyatiflerinde olduğu ifade edildi. 

Bu görüş yazısınısın ardından sadece bazı belediye başkanlıkları bu konuda adım atmış ve bünyelerinde görevli taşeron işçilere ek zam yapmışlardı. Ancak çok sayıda kurum ve belediye konu ile ilgili herhangi bir girişim göstermediler. 

TAŞERON İŞÇİNİN MAAŞ HESABI

Enflasyon oranının yüzde 15 olduğu dönemde sadece yüzde 4 zam alabilen işçiler konuyu sosyal medyadan sık sık gündeme getirmişler ve toplu iş sözleşmesi talep etmişlerdi. Ancak bu konuda beklenen hala olmadı. 

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ise bir taşeron işçi aylık hesabını kendisine ait sosyal medya hesabından paylaştı. Aylık giderlerini ve kazandığı parayı kıyaslayan işçi eksiye doğru girdiğini vurgulayarak bu konuda acil bir şekilde düzenleme yapılmasını istedi. 

Taşeron işçi hesabında 850 TL kira, 600 TL mutfak masrafı, 120 TL aidat, 70 TL pazar, 400 TL faturalar ve çocukların masrafı içinde 450 TL harcadığını ifade etti. Aylık maaşının 2 bin 200 TL olduğunu açıklayan işçi her ay ortalama 290 300 TL içeride olduğunu belirtti. Taşern işçi hesabın altına ayrıca kamu çerçeve protokolü istiyoruz notunu düştü.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir