Gündem

Ziya Selçuk: Türkçenin Söz Varlığı Projesi 1 Yıl İçinde Hayata Geçecek

Milli Eğitim Bakanlığı ile TRT Genel Müdürlüğü beraber Önce Türkçe Projesi’ni başlattılar. Bu proje ile haber spikerleri ile öğretmenlere yönelik Türkçe’nin kullanımı ve diksiyon eğitimleri sağlanacak.

Önce Türkçe Projesi ile kampanyası kapsamında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir konuşma gerçekleştirdi. 

Bakan Selçuk konuşmasında Türkçe’nin kullanımı konusunda sosyal medya eleştirisinde bulundu. Bu konuda ciddi uyarılarda bulunan Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın atacağı adımlara değindi. 

ZİYA SELÇUK’TAN TÜRKÇE KULLANIMI AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuşmasında, MEB’in temenni makamı olmadığını vurgulayarak icraat makamı olduğunu söyledi. Bu bağlamda Türkçe’nin korunması adına atılacak adımlara ilişkin açıklamlarda bulunan Bakan Selçuk, Önce Türkçe Projesi’nin aslında bir işaret fişeği olduğunu söyledi. Bakan Ziya Selçuk konuşmasında Türkçenin Söz Varlığı Projesi’nin bir yıl içinde gerçekleştirme hedeflerinin olduğunu ifade ettiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı.

”Bu yılın ekim ayı içinde birinci fazını paylaşacağımız Söz Varlığı Projesi ile bütün çocuklarımızın hangi kelimeleri, hangi yaşta ne şekilde kullanacağı, kitaplarda, yayınlarda bu kelimelerin yer almasının uygun olacağı öğretmenlerimiz, velilerimiz ve toplumun tüm fertleri için kelimelerin ne şekilde kullanılacağı konusunda çok kapsamlı bir projeden söz ediyoruz. Yaklaşık 100 kişinin üzerinde bir uzman grubunun çalıştığı bir proje bu.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir