Personel Alımı

Güvenlik görevlisi nasıl olunur? Güvenlik görevlisi ne kadar maaş alır? Özel güvenlik kurs ücretleri ne kadar? Güvenlik görevlisi alımı yapan kurumlar hangileri?

2020 yılında iş arayan vatandaşlar güvenlik görevlisi mesleği hakkında araştırmalar yapıyorlar. İşyerlerinde can ve mal güvenliğini sağlayan güvenlik görevlisi kadrosu için farklı iller ve kurumlar tarafından çeşitli alım ilanları yayınlanıyor. Peki, Güvenlik görevlisi nasıl olunur? Güvenlik görevlisi ne kadar maaş alır? Özel güvenlik kurs ücretleri ne kadar? Güvenlik görevlisi alımı yapan kurumlar hangileri? İşte güvenlik görevlisi mesleğine ilişkin en merak edilen soruların yanıtları

Türkiye’de 2020 yılı içerisinde iş arayan vatandaşlar tarafından güvenlik görevlisi mesleği merak ediliyor. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinde Silahlı / silahsız olmak üzere çeşitli güvenlik görevlisi personel alım ilanları yayınlanıyor. Ancak güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyenlerin bazı başvuru şartlarını sağlamaları gerekiyor. Peki, özel güvenlik görevlisi olmanın şartları nelerdir?

Özel güvenlik görevlisi şartları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.

18 yaşını doldurmuş olmak.

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak

Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.

14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak. Özel güvenlik görevlisi çalışma izni verilebilmesi için, Kanunun 10 uncu maddesinde sayılan şartların yanı sıra aşağıda belirtilen hususları kapsayacak şekilde, bir hastaneden veya yeterli bir sağlık kuruluşundan alınan “özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık raporu istenir.

a) Psikiyatri: Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (Psikopati); alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak.

b) Nöroloji: Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak.

c) Göz: Körlük veya gece körlüğü olmamak.

d) Kulak Burun Boğaz (KBB): Özel güvenlik hizmetini yapmasını engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak.

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur?

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen vatandaşların, özel güvenlik görevlisi sertifikası veren kurumlara başvurması gerekir. Emniyet Genel Müdürlüğü’ünün özel güvenlik görevlisi sınavlarından 60 ve üstü alan adaylar başarılı sayılırlar.

Özel güvenlik görevlisi kurs ücreti ne kadar?

Kurs ücretleri bulundukları ile göre farklılık göstermektedirler. Silahlı güvenlik görevlisi için ortalama fiyatlar 850 TL ile 1.250 TL arasında değişmektedir. Silahsız güvenlik görevlisi kurs ücretleri için ortalama fiyat ise 600 TL ile 850 TL arasında değişmektedir.

Güvenlik görevlisi ne kadar maaş alır?

Özel güvenlik görevlilerin çalıştıkları kuruma göre aldıkları maaşlar farklılık göstermektedir. Genel olarak, vardiya sorumlusu olan güvenlik görevlisine 3.000 TL ile 3.500 TL arasında, Amir ve şef olarak çalışan güvenlik görevlisine 3.500 TL ile 4.500 TL arasında, müdür olarak çalışanlara ise 4.500 TL ve 5.500 TL arasında maaş ödemesi yapılır.

Özel güvenlik görevlisi yapan kurumlar

Özel güvenlik görevlileri, hastaneler, bankalar, hava limanları, tren istasyonları, şirketler, özel siteler, kamu binaları, toplantı salonları, alışveriş merkezleri, eğitim kurumları gibi alanlarda görev alabilirler.

İŞKUR resmi internet sayfası üzerinde 229 güvenlik görevlisi alımı için çeşitli ilanlar bulunuyor.

İŞKUR güvenlik görevlisi alım ilanlarını görmek ve başvurmak için tıklayınız.

İlgili Makaleler