Gündem

Hac ziyaretlerini yasakladı! Ücretler ne olacak?

Suudi Arabistan corona virüsü salgını nedeniyle yurt dışından hac ziyaretlerinin yapılmayacağını açıkladı. Sadece ülke içinden ziyaretlerin yapılabileceği duyuruldu. Bu nedenle Türkiye’de 2020 yılında Hacca gidecek olan vatandaşların durumunun ne olacağı merak konusu oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı konuyla ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamaya göre; 2020 yılında hacca gitmek üzere kesin kayıt yaptıran hacı adaylarının kura haklarını 2021 yılına kurasız olarak devredilecek ve kesin kayıt ücretleri iade edilecek.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını nedeniyle Suudi Arabistan önemli bir kararını duyurdu. Buna göre; Covid-19 tedbirleri kapsamında yurt dışından hacı kabul edilmeyecek. Sadece yurt içinden vatandaşlar hac ibadetlerini yerine getirebilecekler. 2020 yılında Türkiye’den hacca gidecek vatandaşlar bu gelişme üzerine durumlarının ne olacağını merak ederken, Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamada bulundu. Buna göre; 2020 yılında hacca gitmek üzere kesin kayıt yaptıran hacı adaylarının kura haklarını 2021 yılına kurasız olarak devredilecek ve kesin kayıt ücretleri iade edilecek.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan o açıklama:

İslam’ın beş şartından biri olan hac ibadetini yerine getirebilmek için ülkemizden 2.298.800 vatandaşımız ön kayıt yaptırmıştır. 9 Ocak 2020 tarihinde, ön kayıt yaptıranlar arasından çekilen kura ile 2020 yılında hac farizasını yerine getirecek 83.430 vatandaşımızın isimleri belirlenmiştir.

13 Ocak 2020 tarihinden itibaren hac ücretinin ilk taksiti alınarak kesin kayıtlar yapılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığımız, dünya sağlığını etkileyen Kovid-19 salgını sebebiyle hac ibadetinin bu yıl eda edilememe ihtimalini dikkate alarak 2. ve 3. taksitlerini ertelemiştir.

Şartların olumlu yönde düzelme ihtimali dikkate alındı

Diyanet İşleri Başkanlığımız, gelişmeleri başından beri yakından takip etmiş, bu çerçevede başta Suudi Arabistan olmak üzere İslam ülkeleri ile istişarelerde bulunmuştur. Başkanlığımız, şartların olumlu yönde düzelme ihtimalini dikkate alarak acele bir karar vermemiştir.

Kovid-19 salgın tehlikesinin hala devam etmesi nedeniyle Suudi Arabistan dün yaptığı açıklamayla, 2020 yılı hac ibadetini sadece Suudi Arabistan sınırları içinde yaşayan ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslümanla, sosyal mesafe ve salgından korunma yöntemleri dikkate alınarak yapılacağını, yurt dışından hacı adayı kabul edilmeyeceğini duyurmuştur.

Bu çerçevede Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulunca belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda;
2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlarımızdan kayıt yaptıranların kura hakları 2021 yılına kurasız olarak devredilecek, hacı adaylarının kesin kayıt ücretleri kendilerine iade edilecektir.

İlgili Makaleler