Ekonomi

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek mi? Bakan Koca açıkladı!

Kontrollü sosyal hayat döneminde toplanan Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen sorulara cevap veren Bakan Koca, sokağa çıkma kısıtlaması hakkında da bilgilendirmede bulundu. Peki, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek mi?

Türkiye’de ilk olarak 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü sonrasında Bilim Kurulu defalarca toplandı. Kontrollü sosyal hayat döneminde bugün bir kez daha toplanan Bilim Kurulu toplantısı açıklama yapan Bakan Koca, sokağa çıkma kısıtlaması için de açıklama yaptı.

Sokağa çıkma yasağı devam edecek mi?

Sokağa çıkma kısıtlamasının en çok 15 ilde uygulandığını ifade eden Bakan Koca, “Önümüzdeki dönemde sokağa çıkmayla ilgili genel bir düşünce yok. İl bazında, illerde vakaların dağılımında bir değişiklik olursa, o durumda gerektiğinde illerde her zaman karar almak olabilir. Bilim Kurulunun böyle bir önerisi oldu. Gerektiğinde iller bazında, vaka durumuna göre gündeme her zaman gelebilir.” İfadelerini kullandı.

65 yaş üstü ve 18 yaş altı

Açıklamalarında 65 yaş üstü ve 18 yaş altına ilişkin de bilgi veren Bakan Koca, bu yaş gruplarına verilen izinlerin arttırılmasının gündemde olduğunu söyledi. Bakan Koca açıklamalarında, “Bilim Kurulunda gündeme geldi. Daha çok büyüklerimizin sorunları nedeniyle bunun artırılmasının doğru olacağı şekilde bir yaklaşım var. Düzenleme önümüzdeki hafta gündeme gelmiş olur, bakanlar kurulunda da gündeme gelmiş, açıklanmış olur.” dedi.

 

İlgili Makaleler