Ekonomi

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank 12 ay geri ödemesiz kredi veriyor!

Türkiye’de corona virüsü salgının ekonomik etkilerini azaltmak için kamu bankaları vatandaşlar için taşıt, sosyal hayat, tatil ve konut kredilerini duyurmuştu. Bankalar şimdi de turizm sektörü için kredi verecekler. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın da aralarında bulunduğu 15 banka 12 ay geri ödemesiz kredi fırsatı sunuyor.

Pandemiden en fazla etkilenen sektörlerden biri olan turizm için Türkiye Bankalar Birliği (TBB) güzel haberi vermişti. Buna göre 15 banka tarafından turizme destek olmaları için 12 ay geri ödemesiz ve toplam 48 ay vadeli kredi verilecek.

Hangi bankalar kredi verecek?

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın da aralarında bulunduğu 15 banka 12 ay grei ödemesiz kredi fırsatı sunuyor. İşte 12 ay ödemesiz kredi veren bankalar:

Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Ziraat Bankası.

TBB’den kredi desteğine ilişkin olarak ise şu açıklama yapıldı:

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar* tarafından 10 milyar TL kredi sağlanacaktır. Krediler, 01 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacaktır. Faiz oranı, sabit faizli krediler için azami yüzde 14,5, değişken faizli krediler için TLREF + 200 baz puan olarak belirlenmiştir. Yararlanıcı başına kefalet üst limiti 32 milyon TL ve kredi üst limiti 40 milyon TL olacaktır. Kredi ve kefalet limitleri ciro aralıklarına göre aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

İlgili Makaleler