Ekonomi

Halkbank’tan Esnaf İçin Faiz Kolaylığı

Esnaf ve sanatkarlar pandemi döneminde çok ciddi maddi sorunlar yaşadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan esnaf ve sanatkarlar için yeni kolaylık kararları açıklamaya devam ediyor. Son olarak dün Halkbank dün faiz kolaylığı yürürlüğe girdi. Faiz destekli krediler kapsamında önceki yıllarda kullandırılıp bakiyesi bu yıla devreden kredilerde, esnaf aleyhine oluşan ilave faiz tutarı Hazine ve Maliye Bakanlığı karşılayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 haziran 2021 tarihi itibariyle geçerli Halkbank faiz desteğini hayata geçirdi. Bu bağlamda Halkbank’tan kullanılan faiz destekli krediler kapsamında önceki yıllarda kullandırılan ve bakiyesi bu yıla devreden krediler için geçerli olacak.

Faiz tahakkuk tarihinde bankanın kooperatif kredilerine özgü kaynak maliyetini dikkate alarak belirlediği cari faiz oranları ilgili maddenin yürürlük tarihi itibarıyla kredilere uygulanan faiz oranları arasında fark olması halinde esnaf aleyhine tahakkuk eden ilave faiz tutarını Hazine karşılayacak. Karar 31 Aralık tarihine kadar devam edecek.

Türkiye’de yerleşik kişilerin (banka ve finansman şirketler hariç) Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Uluslararası Finans Kurumundan (IFC) kaynak kullanımı destekleme fonu kesintisi oranını sıfırladı. Ayrıca turizm de KDV indirimi 31 temmuz 2021 tarihine kadar uzadı.

İlgili Makaleler