GündemKamu Haberleri

Hangi illerde sigara yasağı var? Sigara içmenin cezası ne kadar?

Türkiye’de illerden yeni toplumsal corona virüsü önlemleri hakkında açıklamalar geliyor. Bu kapsamda 13 ilde kalabalık sokak ile caddelerde sigara içilmesine yasak getirildi. Peki, hangi illerde sigara yasağı var? Sigara içmenin cezası ne kadar? Corona virüsü tedbirlerine uymamanın para cezası ne kadar?

Corona virüsü vakaları artmaya devam ediyor. Yetkililer maske, hijyen, mesafe uyarılarına devam ederken, illerden yeni kısıtlama açıklamaları yapılıyor. Son olarak Muş Valiliği, cadde, sokak, meydan, park ve bahçe gibi kamunun ortak kullanım alanlarında sigara ve benzeri tütün ürünlerinin içilmesinin yasaklandığını açıkladı. Peki, Hangi illerde sigara yasağı var? Sigara içmenin cezası ne kadar? Corona virüsü tedbirlerine uymamanın para cezası ne kadar?

Hangi illerde sigara kısıtlaması var?

Valiliklerden yapılan açıklama ile şu illerde sigara kısıtlaması getirildiği öğrenildi:
Kahramanmaraş,
Ordu,
Giresun,
Kastamonu,
Denizli,
Erzincan,
Sinop
Kütahya
Muş
Gümüşhane
Çankırı
Hakkari
Karaman

Muş Valiliği resmi sitesi üzerinden duyurdu:

Corona virüsü vakaları nedeniyle sigara kısıtlaması getirildiğini duyuran Muş Valiliği, resmi internet sayfası üzerinden açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Covid19 salgınının görüldüğü andan itibaren salgının kamu düzeni ve toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin ve salgının/bulaşmanın yayılımını kontrol altında tutma amacıyla İl Hıfzıssıhha Kurulunca gerekli kararlar alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Bu bağlamda ilimizde;
Cadde, sokak, meydan, park ve bahçe gibi kamunun ortak kullanımına açık alanlarda sigara vb. tütün ürünlerin kullanımı yasaklanmıştır.

Gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması kararına varılmıştır.

Sigara içmenin cezası ne kadar?

Corona virüsü tedbirlerine uymayarak sigara içen vatandaşlara para cezası kesiliyor. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Madde gereğince 3150 tl idari para cezası olarak belirlendi.

İlgili Makaleler