Kurtların, kuşların dilinden anlayan Musa  Aleyhisselama bir adam gelip yalvarır: 

- Ne olur ey Allah'ın nebisi bana da hayvanların dilini öğret de ben de konuştuklarından anlayayım. Musa Aleyhisselam izin vermez: 
- Olmaz, der. Sen onların konuştuklarını dinlersen sabredemezsin. Arkasındaki hikmetleri düşünemezsin. 

Ne var ki adam ısrar eder. Musa Aleyhisselam da adama ev bekçiliği eden köpekle kümes hayvanlarının dilini öğretir. 

Sevinçle evine gelen adam çöplükteki köpekle horozun konuşmalarını dinlemeye başlar. Bir ara köpekten şu sözleri duyar: 
- Horoz kardeş, sen arpayla da buğdayla karnını doyurabilirsin. Biraz ötedeki taneleri yesen de ekmek kırıntılarını bana bıraksan olmaz mı, benim karnım çok aç. 

Horoz şu cevabı verir: 
- Sabret köpek kardeş, yarın buraya ağanın bu ölen eşeğini getirip bırakacaklar, bolca et yer, karnını iyice doyurursun. 

Bunu duyan ağa hemen koşar ahırdaki eşeği alıp pazarda satar. Kendi kendine söylenerek döner: 
- İyi ki hayvanların dilini öğrendim, yoksa eşek elimde ölecekti. 

Ertesi gün yine kulak kabartır çöplükteki seslere. Köpek sitem etmektedir horoza: 
- Hani ağanın eşeği ölecekti de ben de bolca et yiyecektim ya? 

Horoz cevap verir: 
- Ağanın eşeği öldü ölmesine de, satın alan zavallının elinde öldü. Ağa açıkgözlülük edip eşeği sattı. Ama üzülme, bu sefer ağanın atı ölecek. Buraya getirip bırakacaklar, bolca et yer karnını doyurursun. 

Ağa yine hızla kalkar, ahıra gidip atı alarak pazara götürüp satar. Dönerken de yine söylenir: 
- İyi ki hayvanların dilini öğrendim, yoksa at da elimde ölecekti. Gelip yine merakla kulak misafiri olur. 
Bu sefer köpek daha yüksek sesle sitem ediyor: 
- Horoz kardeş, beni yine aldattın. Hani ağanın atı ölecekti ya? 
- Ağanın atı öldü ölmesine de, sattığı zavallının elinde öldü. Üzülme, bu sefer daha büyük bir ziyafete konacağız hep birlikte. 
Köpek inanmaz.
- Hadi hadi yine beni aldatıyorsun. 

Horoz kesin cevap verir: 
- Hayır, aldatma falan yok. Bu sefer ağanın kendisi ölecek, malına gelecek olan bu defa kendi canına gelecek. Arkasından yemekler yapılıp etler pişirilecek, artanını da bizlere dökecekler, ye yiyebildiğin kadar. Ağa bunu duyunca şaşırır, sağa sola koşuşturmaya başlar, yok mu beni satın alacak biri, diye söylenir. Derken gece hastalanan ağa sabaha çıkmaz ölür. Arkasından yapılan yemek, pişirilen etlerden artanlar çöplüğe dökülür, uzun zaman hayvanlar ziyafete konmuş olurlar. 

Bu sırada horoz söylenir: 
- İnsanlar, "canıma gelecek olan malıma gelsin" diyebilselerdi de hileye başvurmasalardı. Bunda da bir hayır vardır, diye düşünselerdi. Bunu diyemiyorlar maalesef. Sonra da mallarına gelen canlarına gelince pişmanlık fayda vermiyor...

    Hz. Mevlana’nın Mesnevisinde geçen bu hikayede olduğu gibi, hırsları uğruna kendi zararını başkalarına ödettirmeye çalışan kişi nasıl bir ziyanda olduğunun farkında değildir. Bazen küçük bedeller büyük bedellerin diyeti olurlar. Şahsi hırsları uğruna bedel ödemekten kaçınanlar, büyük nimetlerin tadına varamazlar. Rabbimin kişiye biçtiği rol çerçevesinde, evrende yarattıkları arasında en mükemmeli olan insanın, melakut alemine dair bilmesi gerektiğinden fazlasını istemesi ancak kendine zarar verecektir.  İnsanın her şeye gücünün yetmeyeceğini bilmesi, gayretini çalışmasını bırakmadan kendisine  verilene razı olması en büyük  sermayesidir. Hayrın yolunda bulunup zararına olacak işlerde ısrar etmemek kişinin kazancıdır.  

Rabbim imanımızı almasın, kaldıramayacağımız yükü istetmesin ve vermesin.  Dünya nimetleriyle aldatmasın. Ehli olmadığımız işte sınamasın. Hayır ve bereket üzerinize olsun. Yokunuzun var, azınızın çok olması dileklerimle

Farkındalığınız bütüne şifa olsun. Selametle…

Rıza CEYLAN
Yazar / Eğitimci
NLP Master Practitioner


Kamuilanlari.com Özel İçerik
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.