EkonomiGündem

Hazine Bakanı Elvan müjdeyi verdi! Ekonomi Reform Paketi’nin detayları belli oldu

Ekonomi Reform Paketi'nin detayları hakkında Hazine Bakanı Elvan açıklama yaptı. Bakan Elvan yaptığı açıklamalarla hem işçilere hem de esnafa müjdeyi duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Ekonomi Reform Paketi’nin detaylarını açıkladı.  Bakan Elvan açıklamasında, “Vatandaşların taleplerini, sivil toplum kuruluşlarımızın görüşlerini bir bütün halinde değerlendirerek Ekonomi Reform Programı’nı oluşturduk..” ifadelerini kullandı.

BAKAN ELVAN DETAYLARI AÇIKLADI

“Yabancı yatırımcılarla bir araya gelerek, onlara da Ekonomi Reform Programı’nı kapsamlı bir şekilde anlatacağız.” diyen Bakan Elvan, “AB ülkeleri başta olmak üzere G20 büyükelçileri ile bir araya geleceğiz, Ekonomi Reform Programı’nın detaylarını paylaşacağız. Ertelenmiş bir taleple karşı karşıyayız. Türkiye’nin önünde çok önemli fırsat penceresi var. Bu paketle fırsatları yakalamak istiyoruz.  Takvimimizi hazırladık, kapsamlı olarak en geç önümüzdeki hafta salı günü eylem programımızı ve takvimimizi paylaşacağız.” dedi.

ÜCRETSİZ İZNE AYRILANLARA MÜJDE

Ücretsiz izne ayrılanlar istihdam teşvikinden yararlanacak.

ESNAFA VERGİ MUHAFİYETİ

(Basit usule tabi esnafa gelir vergisi muafiyeti) İstisna uygulamamız 2021 yılı kazançlarıyla başlayacak ve kalıcı olarak uygulanacak.

‘KAMU FİLO YÖNETİMİ SİSTEMİ’

Kamu Filo Yönetim Sistemi’ni geliştirdiklerini belirten Elvan, kamu taşıtlarının tedariki, kullanımı, tasfiyesinde etkinlik ve verimliliği artıracaklarını söyledi.

Bakan Elvan, “Kamuda taşıt bazlı envanter ve maliyet bilgisi düzenli kayıt altına alınacak, taşıt edinimi ihtiyaç analizlerine dayandırılacak.” dedi.

FİYAT İSTİKRARININ AMACI

“Fiyat İstikrarı Komitesi ile enflasyonla mücadelede tüm tarafları aynı masada topluyoruz.” ifadesini kullanan Elvan’ın açıklamasının devamı şöyle:

Enflasyonla mücadelede para politikaları, mali ve yapısal politikaların bir arada olduğu bütüncül bir bakış açısına gerek duyuluyor.

Şu anda takipteki alacakların miktarı 151,6 milyar lira, yakın izlemedeki krediler 387,5 milyar lira. Bu son derece yönetilebilir durumda.

Finansal İstikrar Komitesi, Merkez Bankasının elini güçlendirecek, para politikalarını tamamlayıcı bir rol üstlenecek. Arz sıkıntısı kaynaklı fiyat artışı varsa arza yönelik tedbirlere burada karar verilecek.” ifadesini kullanan Bakan Elvan, “Kredi Yaşam Döngüsü Projesi ile bankalarda tahsili gecikmiş alacaklara ilişkin çözümleme birimleri oluşturulmasını arzu ediyoruz. Türkiye, savunmadaki gibi sağlık ile yazılım-donanımda dünyada başat rolü oynayacak bir konuma gelecek, gerekli kaynakları da ayıracağız.

TÜİK’E MÜDAHALE EDEMEYİZ

Hiçbir şekilde TÜİK’e müdahale etmemiz söz konusu değildir” diyen Elvan, “TÜİK’i ilişkili kuruma dönüştüreceğiz, en kısa sürede de bunu gerçekleştireceğiz.

İlgili Makaleler