Ekonomi

Haziran Ayı Kira Zam Oranı Belli Oldu !

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. Bunun ardından ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren kira zam oranları belli oldu. Açıklanan enflasyon rakamlarına göre Mayıs ayında TÜFE 12 aylık ortalamasına göre yüzde 9,14 oldu. Bu bağlamda kira artış oranı yüzde 9,14 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. Bu enflasyon rakamlarının ardından Haziran ayı kira artış oranları da belirlenmiş oldu. TÜİK tarafından yapılan açıklama kapsamında 12 aylık ortalamaya göre Mayıs ayında TÜFE yüzde 9,14 oldu. Bu bağlamda Haziran ayında ev sahipleri mevcut kiranın yüzde 9,14 oranında zam yapma imkanı aldı.

ÖRNEK KİRA ARTIŞ TUTARI HESAPLAMA

Bunun ardından ev sahipleri ve kiracılar tarafından örnek kira artış hesaplaması araştırılmaya başlandı. Kira artışına ilişkin örnek hesaplama ise şöyle oluyor:

Mevcut kira bedeli 1000 lira ise zam oranı da yüzde 9,14 oldu. Bu hesaba göre 1000×9,14/100 hesaplaması yapıldığında kiraya yapılacak artış 91 lira 4 kuruş oluyor. Bu bağlamda mevcut kiranın üstüne zam tutarı da eklendiğinde yeni kira 1091 lira 4 kuruş oluyor.

EN YÜKSEK ZAM TUTARIDIR

Kira artışı ise ev sahipleri ile kiracılar arasında imzalanan kira kontratının dolduğu tarihi takip eden ayda açıklanan TÜFE ortalaması yıllık kira artışı olarak kullanılır. Buna örnek verecek olursak 2020 yılı Ocak ayında kira sözleşmesi dolan bir kiracı Şubat ayında zamlı kira ödeyecek. Bunun için TÜİK Ocak 2020 TEFE-TÜFE rakamları içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması Şubat 2020 kira zam oranı baz alınarak yapılır.

Açıklanan ve hesaplanan bu tutar en yüksek yapılacak zam tutarıdır. Yani ev sahipleri en yüksek bu tutar üzerinden kiraya zam yapabilirler.

İlgili Makaleler