Gündem

Haziran Ayı Zamları Hız Kesmeden Devam Ediyor! Elektrik ve Doğalgazdan Sonra Benzin ve Motorine de Büyük Zam Geliyor!

Ülkemizde haziran ayının ilk günü peş peşe zamlar ile başladı. Doğalgaz ve elektrik birim fiyatlarından sonra motorin ve benzine de büyük oranda zam gelecek. Bu gece yarısı gelmesi beklenen zam 2 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacak.

Döviz kurlarının yukarı yönlü hareketi ve petrol fiyatlarındaki fahiş artış akaryakıt fiyatlarının fahiş şekilde zamlanması ile sonuçlanıyor. Benzin ve motorine gelen peş peşe zamlar milyonlarca araç sahibinin cebini yakıyor.

Sektörde faaliyet gösteren kaynaklardan alınan bilgilere göre, bu gece yarısı itibarı ile benzine 1 lira 22 kuruş, motorine ise 1 lira 49 kuruş zam gelmesi bekleniyor. Yapılan bu zamlar 2 Haziran’dan itibaren geçerli olacak.

Benzin ve Motorin Fiyatı

A driver fills up his vehicle with gasoline at a service station in the southern French city of Montpellier on October 12, 2021. (Photo by Pascal GUYOT / AFP)

Bu gece yapılması beklenen zamların gerçekleşmesi durumunda benzinin litre fiyatında ciddi artışlar yaşanacak ve üç büyük ilin tamamında 26 liranın üzerine çıkacak. İstanbul’da benzinin litre fiyatı 26,23 TL, Ankara’da benzinin litre fiyatı 26,34 ve İzmir’de benzinin litre fiyatı ise 26,35 TL seviyesine kadar yükselecek.

Akaryakıta gelecek bu zam yalnızca benzine değil motorine de gelecek. Motorinin litre fiyatı ise 26 lira sınırına olacak. Bu gece yarısı yapılacak zamdan sonra istanbul’da motorinin litre fiyatı 25,89 TL olacak. Ankara’da ise motorinin litre fiyatı 26,34 TL olacak iken İzmir’de 26,01 TL olacak.

25 Liranın Altında Akaryakıt Olmayacak

Gerçekleşecek olan bu zamlar ile birlikte yeni fiyatlar illere, ilçelere ve bayilere göre değişkenlik gösterecek. 25 lira seviyesinin altında akaryakıt olmayacak.

Geçtiğimiz yılın aynı gününde, İstanbul’da benzinin litre fiyatı 7 lira 72 kuruştu. Ardından gelen zamlar ile birlikte yılbaşında 12 lira 29 kuruş olmuştu. Yani bir sene içerisinde benzine gelen zam yüzde 240 oldu.

İlgili Makaleler