Gündem

HDP’li Milletvekiline 10 Yıl Hapis Cezası Verildi

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun'a hapis cezası verildi. Tosun, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’a 10 yıl hapis cezası verildi. Bu ceza silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan verildi.

10 YIL HAPİS CEZASI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlattı ve Başsavcılık HDP’li grubun Diyarbakır’ın merkez Sur ve Yenişehir ilçelerindeki bazı mahallelerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili yaptırdığı anonsta kullanılan bazı ifadeler nedeniyle milletvekili Tosun ile anonsu yapan kişi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesi uyarınca tahkikat başlattı.

Bu doğrultuda Remziye Tosun ile anons yapan kişi hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlatıldı. Ayrıca anons yapan kişi için gözaltı kararı verildi.

Milletvekili Remziye Tosun’un da yer aldığı HDP’li grup, Sur ve Yenişehir ilçelerindeki bazı mahallelerde yaya dolaşarak hoparlörle mahalle sakinlerine salgın nedeniyle evde kalmaları için çağrıda bulunmuş, söz konusu faaliyete ilişkin görüntüler sosyal medya hesaplarından paylaşılmıştı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, tutuksuz yargılandığı davada “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İlgili Makaleler