Gündem

Herkes merak ediyor! Türkiye’de corona virüsü testi ücretleri ne kadar?

Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan corona virüsü Türkiye’de de ortaya çıktı. Avrupa temaslı olarak 1 kişide tespit edilen corona virüsü sayısı son olarak 5’e yükseldiği açıklandı. Yaşanan gelişmelerden sonra vatandaşlar corona virüsü testinin ücretli olup olmadığını araştırmaya başladı. ABD’de sigortası olanlar için 600 dolar olduğu söylenen test Türkiye’de ne kadar? İşte cevabı…

Türkiye’de corona virüsü tespit edilmesinin ardından corona testinin uygulama şekli ve fiyatları merak konusu oldu. Diğer ülkelerde hızla yayılan ölümcül virüse karşı vatandaşlar corona virüsü testinin nasıl yapıldığını ve kaç para ödendiğini araştırıyor. ABD’de sigortası olan vatandaşlar için 600 Dolara mal olan testin Türkiye’deki ücretine ve nasıl uygulandığına ilişkin cevaplar, Bilim Kurulu üyesi Pof. Dr. Alpay Azap tarafından yanıtlandı. Azap Türkiye’de corona virüsü testlerinin maliyetinin devlet tarafından karşılandığını ve ücretsiz olduğunu söyledi.

Corona testi uygulama şekli

Korona belirtileri gösteren biri hastaneye gittiğinde burun ve boğaz örnekleri alınıyor. Örnek virüsün canlı kalmasını sağlayan bir yaşam ortamına yani “besi” ortamına alınıp laboratuvara gönderiliyor.

Pcr testi

Laboratuvarda, örnekte aradığımız RNA var mı yok mu diye bakılıyor. Amerikan dizilerinde gördüğümüz genetik materyali çoğaltma yöntemi bu. Bulunan RNA örneği hastalığın RNA’sı ile karşılaştırmamız gerekiyor. Buna PCR testi (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) deniyor.

Test sayılarını arttırmaya çalışıyoruz

Hastalığın RNA’sını çoğaltmak için üretilen ‘primer’ ticari olarak satılıyor. Biz Türkiye olarak bir ay önceden ‘primer’ı üretmeye başladık. Dünyada biz de dahil dört ülkede üretiliyor. Geçen haftaya kadar Türkiye’de hastalık görülmediği için primerleri yurtdışına satıyorduk. Ancak geçen haftadan itibaren vaka görüldüğü için artık göndermiyoruz. Türkiye’deki üretimin haftalık 2 bin primer hazırlama kapasitesi var. Ancak test sayılarını artırmaya çalışıyoruz. Türkiye’de bu test ücretli değil.

Şüpheli vaka sayısı az

Türkiye şimdiye kadar 4 bini aşkın kişiye test yaptı. Bu rakam dünya geneline göre az gibi gelebilir ancak şüpheli vaka sayısına baktığımızda yeterli. Yurtdışı bağlantısı, yüksek ateş ve öksürük gibi belirtileri taşıyanlara yaptığımız için şüpheli vaka sayısı az…

Corona testi ücreti

ABD’de isteğe bağlı Corona testleri, sigortası olanlara 600, olmayanlara 1500 dolara yapılırken, Türkiye’de isteğe bağlı ücrete tabi keyfi bir Coronavirüs testi yapılmamaktadır. Ancak, şikayet-şüphe üzerine hastaneye giden kişinin tüm kontrolleri ve testleri, ücretsiz olarak yapılmakta ve tüm tedavi sürecinde ki maliyetler devlet tarafından karşılanmaktadır.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir