Ekonomi

Herkese 903 Lira Ödeme ! Hükümet Düğmeye Bastı

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından pandemi sürecinde vatandaşlara çeşitli destekler sağlanıyor. Halk arasında muhtaçlık aylığı olarak bilinen yardımlr da sağlanıyor. Bu doğrultuda vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için her ay düzenli olarak ödeme yapılıyor.

Ülkemizde ve dünyada yaşanan pandemi süreci ile birlikte vatandaşların ekonomik yönden rahatlaması için devlet tarafından çeşitli sosyal yardımlar yapılıyor. Yapılan açıklama kapsamında yalık 960 lira destek ödemesinin devam edeceği belirtilirken, bu kapsam dahilinde olan vatandaşların başvuru yapması istendi. Konu ile ilgili olarak maddi imkanları olmadığı için temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ailelere verilen yardımlardan veren bir diğer kurum da Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak açıklandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından fakir fonu üzerinden başvuru yapan ailelerin durumu inceleniyor ve daha sonrasında başvuru olumlu sonuçlanırsa ihtiyaç sahibi aileye para ödemesi yapılıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne giderek fakirlik yardım başvuru formunu dolduran kişilerin bilgileri incelenerek, gerçekten yardıma muhtaç olduğu denetleme çalışanları tarafından kontrol edilir.

903 LİRA DESTEK

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen bu destek ödemelerinde belirli şartların taşınması gerekiyor. Halk arasında muhtaçlık aylığı ya da fakir maaşı gibi çeşitli isimler ile adlandırılan bu ödemelerde, ihtiyaç sahibi olan vatandaşların aylık ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için her ay düzenli ödeme yapılıyor. Bu ödemelerin tutarı ise 903 lira olduğu belirtildi. Bir defa maaş alan kişiler ömür boyunca sağlanan bu destek, vatandaşların ekonomik anlamda temel ihtiyaçlarını karşılamasına daha da kolay hale getiriyor.

ARANAN ŞARTLAR

İlçedeki Vakıf Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlere yapılacak resmi başvuru kapsamında bu yardımdan yararlanacak olan vatandaşların bazı şartları taşıması gerekiyor. Başvuru formunun doldurulması ile birlikte her ay düzenli ödeme yapılacak vatandaşlar şöyle belirtildi:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması

18 yaşından küçük olmaması

Muhtaçlık aylığı kapsamında 18 yaş altında engelli bireye sahip olunması

Evde para geçimini sağlayan kişinin vefat etmesi

Şehit, gazi yakını olunması

Eşinin kaybedilmesi ya da boşanmış olması

Herhangi bir şekilde sosyal güvencesi bulunmayan yaşlıya bakan aileler

Okula giden küçük çocukların bulunduğu aileler

Ekonomik anlamda zorluk içerisinde bulunan vatandaşlar

İlgili Makaleler