Gündem

Herkese Kritik Uyarı Yapıldı ! Maske Bu Şekilde Değilse Hiçbir İşe Yaramıyor

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan çok önemli açıklamalarda bulundu. Mehmet Ceyhan açıklamalarında maske takıldığında çok rahat nefes alıp veriliyorsa ve maske üflendiğinde maske şişmiyorsa hiçbir işlevi olmadığını belirtti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan çok önemli açıklamalarda bulunarak yaz aylarında maske kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri belirtti. Mehmet Ceyhan açıklamalarında kullanılan koyu renkli maskelerin giysilerde olduğu gibi güneş ışınlarını daha çok tutarak, terlemeye yol açabileceğini belirtti.

“KORUYUCULUĞU DÜŞÜK”

Mehmet Ceyhan açıklamalarının devamında corona virüsüne karşı koruyuculuk göz önüne alındığında maskenin renginin önemli olmadığına vurgu yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“Maskedeki dokunun gözenekleri büyükse o zaman bulaştırıcılığı daha fazla yani koruyuculuğu düşük. Eğer gözenekleri küçükse daha iyi korur. Beyaz renkte klasik cerrahi maskelerin daha uygun olduğunu bilmemiz lazım. Gerek kağıt gerek kumaş maskeler ıslandığı zaman özelliğini kaybeder. Aşırı sıcaklarda terlediğinizde maskenin özelliğini de yitirdiğini düşünmeniz lazım”

MASKENİN ŞİŞMESİ LAZIM

Mehmet Ceyhan açıklamalarının devamında Bambudan yapılan maskelerin daha az terletebileceğini belirtti ve şöyle konuştu:

“Bambu rahat nefes alıp vermek için değil bambu daha az terletir, sadece öyle bir avantaj olabilir. Rahat nefes alıp vermek dokunun içindeki deliklerin yani gözeneklerin büyüklüğü ile ilgili. Maskeyi taktınız, çok rahat nefes alıp veriyorsanız maskenin çok işlevi yoktur; siz bütün gücünüzle üflediğinizde maskenin şişmesi lazım. Eğer şişmiyorsa maske işe yaramıyordur. Ama rahatlık, terlememek açısından tabi ki bambu ve pamuk maskeler daha rahat kullanılıyor”

İlgili Makaleler