Ekonomi

Hibe İsteyene 50 Bin TL; Faizsiz Kredi İsteyen 100 Bin TL! KOSGEB Bir Kez Daha Devrede; Borçlar Anında Bitecek…

Faizsiz ve geri ödemesiz kredi desteği ile her yıl binlerce girişimciyi destekleyen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, kısaca KOSGEB, yeni bir hibe programını hayata geçirmek için düğmeye bastı. Yeni hibe programında mobilya sektörüne can suyu verecek olan KOSGEB, “Mobilya İmalatı Hibe Desteği” programını duyurdu.

Girişimcileri desteklemek ve serbest piyasadaki rekabet şartlarını eşitlemek için sık sık sektörel destekler sağlayan KOSGEB, bu kez de “Mobilya İmalatı Hibe Desteği” vermeye başladı. Bu destek programı kapsamında hem hibe hem de faizsiz kredi paketi duyuran KOSGEB, iki paket için de başvuruları almaya başladı.

Mobilya İmalat Desteği Ödemeleri Başlıyor

Girişimcilere verdiği destekler ile iş yaşamının zorluklarını minimuma düşüren KOSGEB, bu kez mobilya imalatçılarının imdadına yetişti. Hibe kapsamında hem beyaz eşya hem de diğer mobilyaların üreticilerine destek verecek olan KOSGEB, destek kapsamında üretimin kişi tarafından yapılıyor olması gerektiğine dikkat çekti. KOSGEB tarafından hayata geçirilen “Mobilya İmalatı Hibe Desteği” için; “Destek, fabrikalarda kendi ürettiği mobilyaları satmak için bir dükkân açmak isteyen vatandaşlara verilmektedir. KOSGEB’den mobilya imalat desteği kredisini almak isteyen girişimci bireylerin, öncelikle hangi türden mobilya üretimi yapacağına karar vermesi gerekmektedir” denildi. Mobilya üretimini de belli şarta bağlayan hibe kapsamında sadece C-31 türü mobilyaları üreten kişilerin destekleneceği açıklandı.

Hibe 50 Bin TL, Faizsiz Kredi ise 100 Bin TL

İki ayrı destek programı ile üreticilerin karşısına çıkan KOSGEB, bu kapsamda verilecek olan hibe limitinin üst tutarını 50 bin TL olarak belirledi. Ancak KOSGEB, faizsiz olarak kredi almak isteyen mobilya üreticilerini 100 bin TL’ye kadar destekleyeceğini duyurdu. KOSGEB yetkililerinin konuya ilişkin açıklamalarında; “Daha fazla desteğe ihtiyacı olanlar, aynı başvuru yöntemiyle geri ödemeli faizsiz kredi seçeneklerini değerlendirebilir. Alınabilecek geri ödemeli faizsiz kredi üst limiti ise 100 bin TL’dir” ifadeleri yer aldı. KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne yapılacak olan başvuru ile yararlanabilecek olan hibeden kimlerin yararlanabileceğini açıklayan yetkililer; “KOSGEB mobilya imalat desteği için aranan şartlara uygun olan girişimciler, başvuru beyanlarını, ikamet ettikleri KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne yapmalıdır. Bu şartlar; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşından büyük olmak, KOSGEB Girişimcilik Sertifikası sahibi olmak, KOSGEB Mobilya İş Planına sahip olmak. Diğer KOSGEB kredi desteklerinden farklı olarak bu destekte, mobilya iş planına sahip olmanız beklenmektedir” dedi.

İlgili Makaleler