Kamu Haberleri

Hiçbir geliri olmayanlar ve emekliler belediyeden para iadesi alıyorlar! 5 yıl içerisinde başvurun

Evi olan pek çok vatandaş emlak vergisi ödüyor. Ancak vatandaşlar emlak vergisi hakkında yeterli bilgiye sahip değiller. Herkes vergi ödemek zorunda değil. Türkiye’de hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ile işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisinden muaf tutuluyor. Şimdiye kadar vergi ödemelerini yapmış olanlar ise 5 yıl içerisinde başvuruları halinde para iadesi alabiliyorlar.

Binlerce vatandaş emlak vergisi ödüyor. Ancak herkes emlak vergisi ödemek zorunda değil. Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ile işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisinden muaf tutuluyor. Ancak bu haktan yararlanmak isteyenlerin evlerinin brüt 200 metrekareyi geçmemesi gerekiyor.

Yeni emekli olanlar için ise durum farklı. Yeni emekli olan vatandaşlar bir sonraki yıldan itibaren vergi ödemiyorlar. Ayrıca eşi öldüğü için ölüm aylığı alan emekliler de vergiden muaf tutuluyor.

Vergi ödemesi nasıl yapılır?

Emlak vergisi ödemeleri konutun bulunduğu ilçenin belediyesinin internet sitesinden online olarak kredi kartıyla yapılıyor.

Para iadesi

Emlak vergisinden muaf olan vatandaşlar şimdiye kadar ödedikleri vergileri geri alabiliyorlar. Vergiden muaf olmak isteyen hak sahiplerinin meskenin bağlı bulunduğu belediyeye dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor. 5 yıl içerisinde belediyeye başvuru yapan vatandaşlar para iadesi alabiliyorlar.

İlgili Makaleler