Genel

Hıdırellez bugün başlıyor! Hıdırellez’de dilek nasıl tutulur?

Genellikle yeşillik alanlarda, su kenarlarında kutlanan Hıdırellez bu sene corona virüsü salgınına denk geldi. 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece Hıdırellez başlıyor. Ancak vatandaşlar kutlamaların nasıl yapılacağını bilmiyor. Orta Asya Türk geleneklerine hem de İslamiyet inancına dayandırılan Hıdırellez gecesinde dileklerin kabul olması için gül ağacı dallarına paralar asmak gerekir. İsteyenler ev resmi, araba resmi çizebilirler. Gece ağaca asılan para ve dilekler ertesi sabah erkenden toplanır. Cüzdana geri konan dilek parası harcanmaz ve sahibine yıl boyunca parasızlık göstermeyeceğine inanılır.


Hıdırellez nedir?


UNESCO’nun “Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi”ne dahil edilmesi için çalışmaların yürütüldüğü Hıdırellez, darda kalanların yardımcısı olduğuna inanılan Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülüyor. İnanca göre;Hızır ve İlyas her sene bir gün buluşarak darda kalanlara yardım ediyor.

Hıdırellez duası nedir?


Bismillahirahmanirahim
Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler