Genel

Hizmet dökümünde bu kod olanların sigortaları iptal edilebilir!

Türkiye’de çalışan vatandaşların SGK hizmet döküm belgelerinde yer alan kodların ne anlama geldiğini bilmeleri gerekiyor. Sigortalı çalışan bazı vatandaşların hizmet dökümlerinde Ş,K ve S kodlarından biri yer alıyor. Hizmet döküm belgesinde S kodu olanların hizmetleri iptal edilebiliyor.

Milyonlarca vatandaş emekli olmak için gün sayıyor. Ancak pek çok vatandaş hizmet dökümünde bulunan kodların ne anlama geldiğini bilmiyor. SGK hizmet dökümünde Ş,K ve S kodları yer alıyor. Hizmet dökümünde S kodu bulunanların hizmetleri iptal edilebiliyor. Peki, Ş,K ve S kodların anlamı nedir? İşte cevabı…

Hizmet dökümünde bulunan Ş,K,S kodları ne anlama geliyor?

SGK hizmet dökümünde yer alan S sahte işyeri, Ş şüpheli işyeri ve K kontrollü iş yeri anlamına gelmektedir.

Hizmet dökümünde Ş kodu varsa bu iş yerinde sahte sigortalı bildiriminde bulunup bulunulmadığının tespiti için ,iş yeri hakkında Kodun konulmasından sonra 10 gün içerisinde denetim süreci başlatılır. Eğer sahte sigortalı tespiti yapılırsa hizmet dökümündeki ş, s kodu ile değişir. İş yeri sahte olarak kabul edilir. Bu durumda hizmet bildirimleri iptal edilir.

Şüpheli durumdaki iş yerinden emeklilik için başvuruda bulunabilir ve başvuranların aylıkları bağlanır. Sahte işyeri kodu olanların ise hizmet süreleri ve gerekirse emeklilik iptal edilebilir.

İlgili Makaleler