Gündem

Hükümet sosyal medyaya da el atmaya hazırlanıyor! Youtube, Twitter ve Netflix’e erişim engeli kapıda!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyaya düzenleme getirileceği sinyallerini verdi. kızı Esra Albayrak'a sosyal medya üzerinden yapılan cinsiyetçi saldırıya sert tepki gösteren Erdoğan, sosyal medyaya bir düzenleme getireceklerini söyledi. Youtube, Twitter ve Netflix’e niçin karşı olduklarını açıklayan Erdoğan, sosyal medya ile ilgili erişim engeli dahil kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini duyurdu.

Geçtiğimiz günde, dördüncü çocuğunu kucağına alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’a sosyal medya üzerinden çirkin, cinsiyetçi hakaretler yapıldı. Yapılan bu saldırıya tüm partilerden tepki geldi. Konu üzerinden hükümet, sosyal medyaya düzenleme getirilmesi tartışmalarını başlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda, sosyal medya düzenlemesine değindi. Erdoğan yaptığı açıklama da şunları söyledi;

ALBAYRAK AİLESİNE ÇİRKİN SALDIRI

Bazı konular var ki üzerinde konuşmak bile insanın kalbini acıtıyor. Aile olarak birkaç gündür, böyle can acıtıcı bir mesele ile karşı karşıyayız.

Önceki gece 8. torunum Hamza Salih dünyaya geldi. Berat Bey evladının doğumunun sevincini kamuoyu ile sosyal medyada paylaştı. Bu mesajın altına on binlerce kişi iyi niyetli yorumlarda bulundu.

Ancak insanlıktan dahi nasibini almamış, kalbi kararmış bazı alçaklar, içindeki kötülüğü sergileyen hakaretlerle bu güzel iklimi kirletmeye çalıştı.

Yargı ve emniyet teşkilatlarımız harekete geçti ve işlem yapmaya başladı.
Dünyaya gözlerini henüz açmış bir bebek üzerinden ailesine ve onların temsil ettiği değerlere saldıran bu alçakların peşini bırakmayacağız.Hukuk önünde her birinden işledikleri suçun hesabını elbette soracağız.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ GELİYOR

Niçin YouTube, niçin Twitter, niçin Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz. İşte bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırabilmek için.
Yalanın iftiranın kişilik haklarına saldırının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Türkiye’ye bu tür mecralar yakışmıyor.

Bu millete, ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz

Kanunların suç saydığı her konuda hak arama ve önleme yolları açık olmalıdır.
ABD’lisi, Avrupalısı, Çinlisi bu imkana sahipken 83 milyonluk Türk vatandaşının sosyal medya terörü karşısında eli kolu bağlı kalmasını kabul edemeyiz.

Bu konuda kapsamlı bir hukuki düzlenme üzerinde çalışıyoruz. Bu düzenlemenin süratle hazırlanması ve yürürlüğe sokulması çağrısında bulunuyorum. Yasama dönemi bitmeden tamamen bu meseleyi halledeceğimizi umuyorum.

Hukuki düzenleme tamamlandığında erişim engeli ile adli ve mali yaptırımlar dahil her türlü yöntemi devreye sokacağız. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir.

Bu ülkenin idari ve adli kurumlarını hiçe sayanları biz de hiçe sayarız.

İlgili Makaleler