EkonomiGündem

İBB’den İGDAŞ Açıklaması: Faturalar 30 Gün Üzerinden Tekrar Düzenlenecek

Covid-19 salgını sebebiyle doğalgaz sayaçlarının sistematik bir şekilde okunmasında bazı sıkıntılar yaşanmıştı ve bu yüzden 30 günü geçen faturaların hesaplanması söz konusu olmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı açıklamaya göre, İGDAŞ düzenlediği faturaları 30 gün üzerinden tekrar hesaplayacak.

EPDK’nın başlattığı soruşturma sebebiyle İGDAŞ, faturaların gerçek değerler üzerinden hesaplanmasıyla beraber, 30 gün üzerinden tekrar hesaplamak için harekete geçti.

İGDAŞ abonelerinin isteği üzerine, ödenmemiş faturalar iptal edilecek ve ödenmiş faturalar da 30 gün üzerinden tekrar hesaplanarak sunulacak. Tüketilmiş bakiye ise bir sonraki ayın faturasına eklenecek.

DOĞALGAZ FATURA BEDELLERİ TARİFELERE UYGUN

İBB’nin faturaların tekrar düzenlemesine ilişkin abonelere yaptığı açıklamalar ise şu şekilde:

“Son dönemde kamuoyuna yansıyan gelişmeler doğrultusunda bir açıklama ihtiyacı duyulmuştur.

Doğal gaz dağıtım piyasası, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun mevzuatlarıyla düzenlenmiş bir piyasadır. Dolayısıyla doğal gaz fatura bedelleri, mevzuatın belirlediği tarifelere uygun olarak belirlenmektedir.

Ancak, koronavirüs salgını nedeniyle 11 Mart tarihinden itibaren olağanüstü koşullar yaşanmaya başlanmıştır. Gerek çalışanlarla ilgili Hükümetçe yapılan idari düzenlemeler, gerek salgından çalışanların etkilenmesi ve hatta bir kısım vatandaşlarımızın tedbiren sayaç okunmasına izin vermemesi nedenleriyle sayaç okuma faaliyeti bu dönemde normal zamanlara göre daha zor gerçekleşmiş, fatura süreleri elde olmayan nedenlerle uzamıştır. Nisan ayında sekiz gün sokağa çıkma yasağının yaşanmış olması da bu dönemi etkileyen bir başka önemli sebeptir.
Sonuç olarak faturalar gerçek tüketim değerleri üzerinden oluşturulmuş olsa da bu dönemde daha uzun bir süreyi kapsamıştır.

EPDK’nın uyarısı üzerine ödenmeyen faturalar iptal edilerek 30 günlük faturalar düzenlemek için çalışma başlatılmıştır. Buna göre yeni fatura bedeli, 30 güne karşılık gelecek şekilde yeniden düzenlenecek; hâlihazırda tüketilmiş bakiye kısım ise bir sonraki faturaya yansıtılacaktır.

Ödenmiş faturalarda da esasen gerçek tüketimden kaynaklanan bedel ödenmiş olmakla birlikte; abonelerimizin talebi halinde, 30 güne karşılık gelecek şekilde yeniden düzenlenecek; hâlihazırda tüketilmiş bakiye kısım ise bir sonraki faturaya yansıtılacaktır. Bu durumda, bakiye tüketim için ödenmiş tutar sonraki faturadan mahsup edilebileceği gibi talep halinde iadesi sağlanacaktır.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler