Gündem

İçişleri Bakanı Soylu’dan Genel Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında Açıklama

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi İçişleri Bakanı SÜleyman Soylu'ya çeşitli sorular sorarak yanıtlarını köşesine taşıdı. Selvi Bakan Soylu'ya Türkiye'de genel bir sokağa çıkma yasağının olup olmayacağını sordu.

Abdulkadir Selvi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilip edilmemesini sordu. Bunun üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önemli açıklamalarda bulundu.

Abdulkadir Selvi Bakan Soylu’ya ilk olarak “65 yaş ve üstü için alınan sokağa çıkma yasağına vatandaşlarımız uyuyor mu?” şeklinde bir soru sordu. Bunun üzerine Bakan Soylu şöyle yanıt verdi:

“Bana gelen bilgiler, alınan karara, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımı- zın çok büyük oranda yasağa uydukları ve uyacakları yönünde. İlk günden itibaren iyi bir oranda uydukları şeklinde. Karara uymayan vatandaşlarımıza ise polis ve jandarmamız önce uygun bir dille kararımızı anlatıyor ve evlerine gitmelerini istiyor. Münferit bazı durumlar dışında buna riayet ediliyor.”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLECEK Mİ?

Tüm bunların yanı sıra Abdulkadir Selvi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ““Evde kal” kampanyasına rağmen halkımızın bir bölümünün İstanbul başta olmak üzere bazı şehirlerde sokağa çıkmaya devam ettiği gözleniyor. Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gündemde mi?” şeklinde bir soru daha sordu. Bakan Soylu ise şöyle yanıtladı:

“Dinamik bir süreç. Süreci takip ediyoruz. Şimdiye kadar attığımız adımların, aldığımız kararların sonucunu takip ediyoruz. Bu işin başından itibaren hareketliliği azaltmaya, sosyal mesafeyi arttırmaya çalışıyoruz. Minimum mobilizasyon ve sosyalizasyon. Hedefimiz budur. Şu ana kadar da bu hedefi tutturduğumuzu düşünüyoruz”

Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında Açıklama
Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında Açıklama
SOSYAL DESTEK SİSTEMİ İŞLİYOR MU?

Sokağa çıkma yasağının dışında yaşlılara sosyal destek sisteminin işleyip işlemdiğini soran Abdulkadir Selvi Bakan Soylu’dan şöyle yanıt aldı:

“Yaşlılarımız bizim için çok değerli. Biz sadece sokağa çıkma yasağı kararı almadık, aynı zamanda bir ‘Vefa Sosyal Destek Sistemi’ kurduk. Bunun üç ayağı var.

1- Biz bu kararı alırken beraberinde iyi bir sistem kurduk. Geceden itibaren bu sistem işlemeye başladı. Vefa Sosyal Destek grubu oluşturduk. 112, 155 ve 156’ya gelen ihbarlar Vefa Destek hattına aktarıldı. Oradan da polis ve jandarmamıza bildirildi. Yasak kararının uygulamaya girdiği geceden itibaren Vefa Sosyal Destek hattımıza gelen ihbarlar doğrultusunda binlerce eve gidip vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladık.

2- Aile hekimlerimiz pazartesi gününden başlamak üzere 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik hastalıkları olanları arayacak ve takiplerini yapacaklar.

3-Kaymakamlarımız ve muhtarlarımızdan kurduğumuz iletişim hattı ile yine yaşlılarımızın takibini yapacağız.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir